Niezapomniana wizyta w Kopalni Soli Bochnia

Niezapomniana wizyta w Kopalni Soli Bochnia

Artykuły
2018-04-12

Ciekawą propozycją na rodzinną wycieczkę jest wizyta w Kopalni Soli Bochnia. Ta niezwykła atrakcja turystyczna Małopolski leży zaledwie 40 km od Krakowa. Samochodem drogę można pokonać szybko i komfortowo trasami A4 i E40. Dla niezmotoryzowanych z dworca Kraków Główny kursują do Bochni szybki pociąg oraz minibusy.Kopalnia Soli Bochnia to najstarszy polski obiekt tego typu – według źródeł początek działalności sięga aż 1248 roku. Dziś jest to wyjątkowe miejsce o charakterze turystycznym, jego atrakcyjność wynika min z unikalnej formuła ukazania podziemia, która dla odwiedzających stanowi niepowtarzalne doświadczenie.W ofercie kompleksu znajduje się kilka tras dla zwiedzających, które różnią się między sobą formą i stopniem trudności. Turyści mogą w przystępny sposób zapoznać się z dziejami kopalni w ramach Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, doświadczyć ekstremalnej przygody podczas Historycznej Wyprawy w Stare Góry lub zobaczyć fluorescencyjne hality w ramach trasy przyrodniczej.

Bocheńska kopalnia od lat znajduje się na mapach rodzinnych atrakcji turystycznych. Tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, swoich zainteresowań i możliwości.

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz.Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją. Tak, tak koleją! Sieć kolei podziemnej w Kopalni Soli Bochnia składa się z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. W podziemiach bocheńskiej kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe, na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów. Lokomotywa ciągnąca skład to lokomotywa akumulatorowa Ldag 05 M. Maksymalna prędkość, z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

Zwiedzający często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe z wyremontowanym niedawno parkietem o powierzchni 300 m2 , dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw, jednak niezmiennie od lat największe zainteresowanie dzieci i dorosłych budzi 140-metrowa zjeżdżalnia.

W „Ważynku”, czyli podziemnej kuchni serwowana jest aromatyczna włoska kawa, tutaj też - chyba najgłębiej na świecie zjeść można pyszny obiad.

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
Tel. +48 14 615 24 60
biuro@kopalnia-bochnia.pl
www.kopalnia-bochnia.pl
facebook.com/kopalniabochnia/

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020