Niezapomniana wizyta w Kopalni Soli Bochnia

Niezapomniana wizyta w Kopalni Soli Bochnia

Artykuły
2018-04-12

Ciekawą propozycją na rodzinną wycieczkę jest wizyta w Kopalni Soli Bochnia. Ta niezwykła atrakcja turystyczna Małopolski leży zaledwie 40 km od Krakowa. Samochodem drogę można pokonać szybko i komfortowo trasami A4 i E40. Dla niezmotoryzowanych z dworca Kraków Główny kursują do Bochni szybki pociąg oraz minibusy.Kopalnia Soli Bochnia to najstarszy polski obiekt tego typu – według źródeł początek działalności sięga aż 1248 roku. Dziś jest to wyjątkowe miejsce o charakterze turystycznym, jego atrakcyjność wynika min z unikalnej formuła ukazania podziemia, która dla odwiedzających stanowi niepowtarzalne doświadczenie.W ofercie kompleksu znajduje się kilka tras dla zwiedzających, które różnią się między sobą formą i stopniem trudności. Turyści mogą w przystępny sposób zapoznać się z dziejami kopalni w ramach Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, doświadczyć ekstremalnej przygody podczas Historycznej Wyprawy w Stare Góry lub zobaczyć fluorescencyjne hality w ramach trasy przyrodniczej.

Bocheńska kopalnia od lat znajduje się na mapach rodzinnych atrakcji turystycznych. Tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, swoich zainteresowań i możliwości.

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz.Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją. Tak, tak koleją! Sieć kolei podziemnej w Kopalni Soli Bochnia składa się z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. W podziemiach bocheńskiej kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe, na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów. Lokomotywa ciągnąca skład to lokomotywa akumulatorowa Ldag 05 M. Maksymalna prędkość, z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

Zwiedzający często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe z wyremontowanym niedawno parkietem o powierzchni 300 m2 , dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw, jednak niezmiennie od lat największe zainteresowanie dzieci i dorosłych budzi 140-metrowa zjeżdżalnia.

W „Ważynku”, czyli podziemnej kuchni serwowana jest aromatyczna włoska kawa, tutaj też - chyba najgłębiej na świecie zjeść można pyszny obiad.

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
Tel. +48 14 615 24 60
biuro@kopalnia-bochnia.pl
www.kopalnia-bochnia.pl
facebook.com/kopalniabochnia/

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.