Idziesz w góry? Bądź bezpieczny!

Idziesz w góry? Bądź bezpieczny!

Artykuły
2017-12-14


Ponad 850 interwencji i 900 uratowanych osób, tak pracowite było I półrocze 2017 roku dla ratowników GOPR. Jaka będzie zima? To zależy od przygotowania i świadomości turystów. Nieodpowiednie wyposażenie i ubranie, lekceważenie pogody i przecenienie własnych możliwości to główne błędy. Oto 7 grzechów turystów w górach. Brak wiedzy o pogodzie panującej w górach

Na stronie GOPR centralne miejsce zajmuje prognoza pogody, gdyż potrafi się ona zmienić z minuty na minutę – słońce w dolinie nie gwarantuje, że w górnych partiach nie szaleje zamieć. Ostrzeżenia meteorologiczne powinno się traktować wyjątkowo poważnie, ponieważ nagła zmiana aury może rozpocząć walkę o przetrwanie, połączoną z przymusowym noclegiem w górach.Nieodpowiednie wyposażenie

W trudnych warunkach kluczową rolę odegra sprzęt, który mamy w plecaku. Spontaniczne wyjścia to często brak odpowiedniego ekwipunku jak namiot, naładowana komórka czy niezbędne oświetlenie. Szybko zapadający zmrok i niska temperatura wymuszają zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Dobrym rozwiązaniem są latarki czołowe o wysokiej odporności na wilgoć, nie przestają świecić podczas opadu śniegu oraz pozwalają uwolnić ręce. Z doświadczenia mogę polecić Mactronic. Niektóre świecą nawet przez 100 godzin.

Źle dobrane obuwie i odzież

To chyba najczęstszy błąd, złe buty w górach. Nadal trafiają się turyści w japonkach zmierzający na Giewont czy w szpilkach nad Morskie Oko. Zbyt duża waga przykładana do wyglądu, a zbyt mała do funkcjonalności to największy grzech turystów. Buty powinny być wygodne (nie obcierać) i ciepłe, najlepiej wysokie, za kostkę. Gdy myślimy o górach wysokich, to z możliwością przypięcia raków. Jest sporo firm produkujących dobre buty w góry, m.in. Aku, Salomon czy Salewa. W sandałach turystycznych prym wiedzie Teva. Za to wśród marek produkujących ciepłą odzież outdoorową rządzi Jack Wolfskin czy The North Face.

Brak kontaktu

Niezależność i prywatność w górach to nie najlepszy pomysł. Zawsze bierz ze sobą naładowaną komórkę, warto też przed wyjściem zostawić w schronisku lub kwaterze informację, gdzie danego dnia mamy zamiar się wybrać, by zawęzić obszar ewentualnych poszukiwań grupom ratowniczym. Poinformuj też bliskich o swych celach zdobywczych, by Ci mogli wezwać pomoc w razie potrzeby. W komórce warto mieć numer telefonu do najbliższej grupy ratowniczej, nie wszędzie w górach jest dostęp do Internetu, poza tym czas może mieć decydującą rolę.Nieznajomość terenu

Do gór trzeba mieć szacunek. Zimowa wyprawa to wyzwanie rzucone w twarz naturze. Lekceważące podejście do wyjścia połączone z nieznajomością terenu to przepis na problemy. Górskie drogi przecinają się często i łatwo zboczyć ze szlaku, szczególnie w śniegu. Jak wytłumaczyć ratownikom, gdzie się znajdujemy, jeśli się zgubimy? W takiej sytuacji pomogą dyski sygnalizacyjne. Jak najbardziej na miejscu są też aplikacje turystyczne i mapy papierowe.

Brak formy

Mierz siły na zamiary to podstawa wyjścia w góry, gdzie szlaki często są długie, trudne i dodatkowo można się zgubić. Właściwa ocena własnej formy może zaważyć na zdrowiu i bezpieczeństwie, a gdy jesteś amatorem, najpierw poćwicz na rowerze, podczas biegania czy na dłuższych spacerach. Jeśli wszędzie podjeżdżasz samochodem, a jedyny ruch to ten po schodach do mieszkania, możesz mieć problemy w górach.

Alkohol na wyprawie

To ostatni grzech główny, ale nie najmniej ważny, bo niestety często popełniany. Choć mówi się, że alkohol rozgrzewa, to tak naprawdę zmniejsza temperaturę ciała przez rozszerzanie naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Lepiej dostarczyć energii poprzez gorzką czekoladę albo gorącą herbatę w termosie. Alkohol sprawia, że stajemy się brawurowi i źle oceniamy sytuację, a to w górach bywa groźne.

Numery alarmowe GOPR/TOPR 

601-100-300 lub 985

Aplikacja „Ratunek” – podająca dokładną lokalizację osoby zgłaszającej

Numery alarmowe do grup ratowniczych:

TOPR Zakopane - 18/ 206-34-44
Grupa Bieszczadzka GOPR - 13 463-22-04
Grupa Krynicka GOPR - 18/ 471-29-33
Grupa Podhalańska GOPR - 18/ 267-68-80
Grupa Beskidzka GOPR - 33/ 829-69-00
Grupa Jurajska GOPR - 34/ 315-20-00
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR - 74/ 842-34-14
Grupa Karkonoska GOPR - 75/ 752-47-34

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020