Podróżowanie bez śmieci - filozofia ZERO WASTE

Podróżowanie bez śmieci - filozofia ZERO WASTE

Artykuły
2017-11-24

Żyjemy w erze plastiku, gdzie dzieci od najmłodszych lat bawią się plastikowymi zabawkami, wszyscy jedzą produkty zamknięte w plastikowych opakowaniach, sezonowo zmieniają telefon, telewizor i samochód na nowe. Większość plastikowych opakowań jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ponieważ zawiera niezdrowe substacje chemiczne (np. bisfenol, ftalany, antypiryny i inne), ale także szkodzi środowisku naturalnemu. Nasza planeta coraz gorzej radzi sobie z powiększającą się populacją i przedostającym się do ekosystemu plastikiem. Działania każdego z nas mogą doprowadzić do znacznej redukcji śmieci, co nie rozwiąże globalnego problemu z dnia na dzień, ale od czegoś trzeba zacząć. ZERO WASTE to próba świadomego podejścia do tematu śmieci, konsekwentne oganiczanie odpadów na każdej płaszczyźnie życia, a także krok w kierunku poprawy kondycji Ziemi. W tym artykule zebraliśmy porady na temat podróżowania bez śmieci."ZERO WASTE, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania” to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska" - definicja wg polskiego Stowarzyszenia ZERO WASTE.ZERO WASTE w praktyce

Życie zgodne z filozofią ZERO WASTE prowadzi do polepszenia jakości życia i długofalowych oszczędności. Nawiązuje do zasady minimalizmu, czyli korzystania na co dzień tylko z tego, co jest niezbędnie potrzebne. Przestawienie się na życie bez śmieci może początkowo wydawać się nierealne w dzisiejszych czasach, ale wcale takie nie jest! W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić czym właściwie są śmieci. Największe zagrożenie dla ekosystemu stanowi oczywiście plastik, a ponadto wszystkie odpady, które nie nadają się do ponownego użytku i nie są biodegradowalne. Wszystko zaczyna się zatem od codziennych świadomych wyborów. W supermarkecie zamiast warzyw i owoców opakowanych w plastik, możemy wybrać te bez opakowań; zamiast plastikowych butelek możemy sięgnąć po szklane, nadające się do recyclingu butelki; zamiast kawy na wynos w jednorazowych kubkach, możemy pić kawę z własnego termosu itd. Zgodnie z zasadami ZERO WASTE nie warto podążać za modą, sezonowymi trendami, należy zmienić nawyki, np. zamiast kupowania ubrań w sieciówkach lepiej postawić na odzież używaną z second-handów, zamiast wyrzucać sprzęt elektryczny i elektroniczny można postarać się go naprawić. Plastik, który jest już w obrocie można przetworzyć, przetapiając go na inne przedmioty codziennego użytku, o czym przekonuje Dave Hakkens, pomysłodawca projektu Precious Plastic.

Podróżowanie ZERO WASTE

Podróżowanie i ZERO WASTE brzmią jak oksymorony. Ten artykuł nie ma na celu zniechęcić do podróżowania, w końcu podróże kształcą! Ma on zainspirować do uprawiania świadomej turystyki. Jest wiele zasad, których warto się trzymać jako odpowiedzialny turysta. Zebraliśmy je poniżej.

Na krótkich dystansach podróżuj pociągiem albo samochodem
Latanie jest najbardziej szkodliwym dla środowiska sposobem przemieszczania się. Jedna podróż samolotem na trasie w obrębie Europy zanieczyszcza środowisko bardziej niż codzienna jazda samochodem przez cały rok. Tym samym częstsze loty znacznie przyczyniają się do rozwoju efektu cieplarnianego. Spaliny lotnicze są szkodliwe dla środowiska, a hałas startujących i lądujących samolotów negatywnie wpływa na przyrodę, jak i na zdrowie i samopoczucie człowieka. Coraz więcej firm i organizacji przyczynia się do unikania, redukcji i kompensacji emisji CO2.Na stronie Atmosfair lub MyClimate można obliczyć nasz tzw. ślad węglowy (ang. carbon footprint), czyli wpływ na środowisko każdego dokonywanego przez nas lotu. Następnym krokiem jest ofiarowanie datków na projekty proekologiczne w wymiarze proporcjonalnym do ilości emisji.

Jazda samochodem to rozwiązanie pośrednie. Stary samochód zużywa dużo paliwa i emituje sporo spalin. Jazda pustym samochodem nie jest ekologiczna, zatem warto pomyśleć o przewozie dodatkowych pasażerów (w ramach tzw. carpoolingu czy carsharingu), których znaleźć można np. na Blablacar, CarPool24.pl czy JedziemyRazem.pl. Wspólne przejazdy przyczynią się także do dodatkowych oszczędności. Wiele polskich miast promuje takie rozwiązania, np. Kraków. Miasto od lat zmaga się ze smogiem, a idea wspólnych przejazdów to jeden ze sposobów ograniczenia ruchu i emisji spalin. Podczas weekendowych wycieczek poza miasto najlepiej przerzucić się na rower!

Coraz więcej firm motoryzacyjnych inwestuje w „zielone” samochody, a najlepsze modele mogą liczyć na prestiżowy tytuł „World Green Car”. W 2017 roku nagrodę zdobyła Toyota Prius Prime.

Zaplanuj posiłki
Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by podróż ZERO WASTE stała się możliwa. Zawsze warto mieć ze sobą bidon albo butelkę na wodę, które w każdym momencie można napełnić wodą z kranu, zamiast kupować gotowe napoje w opakowaniach, często w ogóle nie nadające się do wtórnego przetworznia. Przydatne mogą się okazać lniane ścierki i worki do zawijania jedzenia. Dzięki nim unikniemy kupowania produktów spożywczych w plastikowych siatkach lub reklamówkach. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak własnoręczne przygotowanie jedzenia na podróż. Wtedy wiemy, z jakich produktów skorzystaliśmy i ile śmieci do tego zużyliśmy (im mniej, tym lepiej!). Unikniemy też jedzenia na wynos pakowanego w pojemniki z polistyrenu. Przyrządzone posiłki wkładamy do metalowych pojemników turystycznych lub słoików i zabieramy ze sobą drewniane sztućce lub po prostu takie, którymi posługujemy się na co dzień w mieszkaniu. Poniżej przedstawiamy kilka produktów ze strony addnature.pl, które mogą się przydać podczas planowania posiłków na podróż bez śmieci.
Lista produktów:
- Stalowy bidon/ butelka na wodę
- Kubek turystyczny
- Pojemnik na jedzenie
- Drewniane sztućce
- Bawełniany ręcznik kuchenny do zapakowania np. kanapek lub owoców

Wyposaż kosmetyczkę
Sam zakup kosmetyków ZERO WASTE może przysporzyć problemów. Większość dostępnych w drogeriach artykułów zakmniętych jest w plastikowych opakowaniach. Warto zrobić przegląd własnej kosmetyczki i zadać sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujemy takiej chemii dla skóry? W wielu przypadkach mniej oznacza więcej, zatem rezygnacja z wielu specyfików, czy przerzucenie się na produkty naturalne może znacznie poprawić kondycję skóry, czy włosów. Wiele kosmetyków przygotować można samemu, np.

- krem do twarzy (receptura według OgraniczamSię.com),
- naturalne mydło (receptura według DzieciSąWażne.pl),
- tusz do rzęs (receptura według ZielonyZagonek.pl).

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków typowo ZERO WASTE. Przykłady stanowią m.in.: bambusowe szczoteczki do zębów z drewnianą rączką, wiele różnych rodzajów olejków roślinnych (np. arganowy, winogronowy, kokosowy, z pestek moreli – o oczyszczaniu twarzy olejkami możecie przeczytać na blogu MakeHappyDay) w szklanych buteleczkach, masła nawilżające skórę w słoikach i wiele innych. W poszukiwaniu kosmetyków ZERO WASTE warto zajrzeć także do sklepów internetowych – niektóre z nich to np.: Chwastny Sklep, Elamo, Drogeria Ekologiczna. Kolejnym krokiem na drodze ZERO WASTE jest zamiana produktów jednorazowych produktami wielokrotnego użytku, korzystanie z kosmetyków w opakowaniach zwrotnych lub wybór większych opakowań (małe opakowania, mini zestawy podróżne generują więcej śmieci). Zamiast jednorazowych wacików możemy się przerzucić na wielorazowe płatki do demakijażu lub specjalne ręczniki i gąbki. Manufakturą naturalnych kosmetyków w opakowaniach zwrotnych jest np. laboratorium i sklep Jan Barba. Całkowity ZERO WASTE jest niemożliwy, ale zmiana wielu przyzwyczajeń może doprowadzić do znacznej redukcji odpadów. Poniżej przedstawiamy propozycje wyposażenia kosmetyczki na podróż ZERO WASTE na podstawie produktów ze strony addnature.pl.
Lista produktów:
- Własny ręcznik do mycia twarzy, zamiast jednorazowych wacików
- Zestaw do manicure/pedicure
- Bambusowa, wegańska i biodegradowalna szczoteczka do zębów
- Kosmetyki w opakowaniach zwrotnych np. wazelina

Źródło: https://www.addnature.pl/info/podrozowanie-bez-smieci-zero-waste/

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020