Góry bez ograniczeń

Góry bez ograniczeń

Artykuły
2017-08-16

Artykuł powstał w ramach projektu „Wspólna promocja pogranicza/Spolocna propagacia prihranicnej zony” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 realizowanego przez Gminę Rajcza przy współpracy Gminy Nová Bystrica.Każdy z nas kocha góry za coś innego. Uwielbiamy ich majestat, możliwość obcowania z naturą, zapierające dech w piersiach widoki. Jednak nie każdy może cieszyć się nimi w pełni. Osoby niepełnosprawne mają ograniczone możliwości korzystania z górskiego dobrobytu. Okazuje się jednak, że największe ograniczenia stawiamy sobie sami, we własnych głowach. Dowodem na to może być turystyka osób niewidomych, która na pograniczu polsko-słowackim stała się możliwa dzięki odpowiednim działaniom wielu osób.Skitury na przetarcie szlaku

Zaczęło się w roku 2014 – wtedy pojawił się pomysł przygotowania szlaku z myślą o osobach niewidomych. Wybór padł na szlak skiturowy. Pomysł zrealizowano w ramach programu “Pogranicze bez barier” w Ujsołach, wytyczając szlak biegnący z Przełęczy Glinka na Krawców Wierch i dalej przez Halę Lipowską do Złatnej. Samo wytyczenie szlaku to oczywiście nie wszystko – w przemierzaniu go osobom niewidomym pomagają odpowiednio wyszkoleni wolontariusze, przygotowano również dwie wypukłe mapy zawierające przebieg szlaku i topografię. Obecnie szlak ten służy turystom nie tylko zimą, ale i podczas pieszych wycieczek wiosną, latem czy jesienią.

Najtrudniejszy pierwszy krokWytyczenie szlaku otworzyło drogę do otwarcia osobom niewidomym całej masy nowych możliwości. W związku z rosnącym zainteresowaniem i ogromnym zapotrzebowaniem na tego typu inicjatywy powstała Fundacja Pogranicze Bez Barier z siedzibą w Bielsku-Białej. Kilkunastu wolontariuszy – zapaleńców kochających zarówno góry, jak i ludzi – pomaga osobom niepełnosprawnym w górskich wędrówkach na terenie pogranicza polsko-słowackiego. – Wolontariat, to niecodzienna przygoda, którą przeżywa się w towarzystwie wyjątkowych ludzi. Ludzi, którzy mają pasje, marzenia, kochają góry i nigdy się nie poddają – tłumaczy Izabela Jakubowska, wolontariuszka w Fundacji. – Ta bezinteresowna pomoc osobom niewidomym w pokonywaniu górskich szlaków to nie tylko zdobywanie nowych doświadczeń, ale również walka ze swoimi słabościami. Promienny uśmiech osoby niepełnosprawnej, cichy szept razem znowu nam się udało oraz pytanie kiedy znowu się spotkamy to największa nagroda – dodaje. Aby skorzystać z pomocy wystarczy skontaktować się z Fundacją drogą mailową, pisząc na adres pograniczebb@gmail.com, lub za pośrednictwem fanpage’a Fundacji na Facebooku.

Z wsparcia Fundacji korzystają niewidomi skupieni w Polskim Związku Niewidomych w Bielsku-Białej oraz osoby niewidome chcące zorganizować wyjście w góry we własnym zakresie. O tym, jak ważne jest wsparcie ze strony wolontariusza opowiada Małgorzata Wiecha, korzystająca ze wsparcia Fundacji – Turystyka górska i rowerowa to doskonała forma rehabilitacji fizycznej, psychicznej i społecznej osoby niepełnosprawnej, to okno na świat dla tych, którzy często uwięzieni w domach przez swą chorobę nie mają możliwości skosztowania aktywności ruchowej, a i często zwykłego bycia wśród ludzi. Pomoc wolontariusza w takich sytuacjach jest bezcenna. W trakcie wędrówki czy jazdy na rowerze wolontariusz opisuje nam piękno krajobrazu, mijane miejsca, wymieniamy się poglądami i opiniami. Chodzę po górach, jeżdżę na rowerze, wspinam się na skałkach, ale zawsze potrzebny mi jest ten drugi człowiek, muszę czuć jego obecność, to daje mi siłę i poczucie bezpieczeństwa.

Jednak działania prowadzące do tego, by pogranicze polsko-słowackie stało się miejscem otwartym i dostępnym dla osób niepełnosprawnych na tym się nie kończą.

Nowy standard

Stworzenie osobom niepełnosprawnym takich samych możliwości, jakie mają ludzie zdrowi jest w Beskidzie Żywieckim szczególnym zadaniem. Kluczowa jest tu wiedza jakie potrzeby mają niepełnosprawni i jak na te potrzeby odpowiedzieć. Dlatego w gminie Ujsoły przeszkolono przewodników terenowych – wolontariuszy działających przy Punkcie Informacji Turystycznej. Oprócz oczywistej dla przewodników znajomości pogranicza polsko-słowackiego i jego atrakcji, przeszkoleni zostali w zakresie współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Poznali ich specyficzne potrzeby, dzięki czemu potrafią nie tylko wskazać daną atrakcję, ale także opowiedzieć o niej w taki sposób, by turysta niewidomy miał pełen obraz tego, czego nie może dostrzec. Niezwykle istotne jest również dostosowanie poszczególnych obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Doskonałym przykładem obiektu przygotowanego z myślą o osobach niepełnosprawnych jest Geo-Park Glinka w Ujsołach. Jego atrakcje zostały przetestowane pod kątem użytkowania przez osoby niepełnosprawne, dzięki czemu mogą one korzystać z oferty parku.

Kolejne szlaki

Wyznaczane są również kolejne przyjazne osobom niepełnosprawnym szlaki. W tym roku w gminie Ujsoły wytyczono tak zwany “Szklany szlak” obejmujący cenne obiekty związane z obecnością na tych terenach rodu Wielopolskich i dynastii Habsburgów. Opisane są one na tablicach w formie tradycyjnej oraz pismem Braill’a. Zadbano również o to, by wszystkie elementy były łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych i pozbawione barier architektonicznych. To kolejny krok do ułatwienia osobom niepełnosprawnym korzystania z dobrobytu jakim dysponuje pogranicze polsko-słowackie. Na pewno nie ostatni – jak widać zapotrzebowanie na tego typu działania jest duże, a i możliwości jakie daje pogranicze nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020