Racibórz- podążając szlakiem historii znajdziesz relaks na plaży miejskiej

Racibórz- podążając szlakiem historii znajdziesz relaks na plaży miejskiej

Artykuły
2017-08-10

Złoty piasek, szum wody, leżaczek, chłodne napoje, czyli prawdziwe letnie odprężenie. Po taką dawkę relaksu wcale nie trzeba jechać nad Bałtyk czy Mazury. Świetną ofertę turystyczną posiada Racibórz.Średniowieczne miasto na Górnym Śląsku, gdzie podziwiać możemy Zamek Piastowski, zabytkowy Browar czy w pełni zachowaną mumię egipską. W otoczeniu bogatej historii i bujnej roślinności znajduje się też plaża miejska, która walczy o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego. Racibórz- podążając szlakiem historii znajdziesz relaks na plaży miejskiej 

To tu, w niewielkim mieście na Górnym Śląsku, tuż przy granicy z Czechami, styka się historia ze współczesnością. W tym roku Racibórz obchodzi jubileusz 800-lecia nadania praw miejskich. Miasto dobrze pamięta czasy książąt górnośląskich, po których do dziś możemy podziwiać Zamek Piastowski, a na jego dziedzińcu Kaplicę św. Tomasza Becketa, zwaną perłą górnośląskiego gotyku. Idąc nieco dalej dotrzemy do Browaru Zamkowego, którego tradycje warzenia piwa sięgają średniowiecza. Zamek i browar otacza bujna roślinność wkomponowana w bulwary nadodrzańskie. Pewną część tego urokliwego miejsca stanowi plaża miejska, która powstała w ubiegłym roku i sukcesywnie jest rozbudowywana. 

- Przez wiele lat odsuwaliśmy się od Odry, widząc w niej tylko zagrożenie. Kierunek powrotu okazał się bardzo dobrym pomysłem. Stworzyliśmy pierwszą plażę na Śląsku, zlokalizowaną nad rzeką. Co prawda nie kąpiemy się w Odrze, ale mimo wszystko jest ona integralną częścią bulwarów. Stanowi doskonałe miejsce spotkań, zabaw dla dzieci, wspólnej rozrywki i rekreacji – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. Na to urokliwe miejsce można głosować w plebiscycie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Konkurs potrwa do końca sierpnia. Najpopularniejsza realizacja zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów, a wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe. Wystarczy oddać głos wchodząc na stronę: http://npp.slaskie.pl/vote/npp-edycja-2017. 

Na uwagę zasługują całe bulwary nadodrzańskie rozpoczynające się przy moście od ul. Piaskowej, a kończące przy wyjściu na ul. Londzina. - Zagospodarowanie ich zajmie nam wiele lat. Dlatego koncepcję zagospodarowania obu brzegów Odry na bieżąco opracowywane są wspólnie z miejscowymi młodymi architektami. Dążymy do tego, aby bulwary stanowiły wizytówkę dla miast nie tylko w bliskim sąsiedztwie, ale w całej Polsce – podkreśla prezydent Raciborza i zachęca turystów do odwiedzin miasta. 

- W tym roku pojawią się jeszcze ławki i oświetlenie od ul. Bosackiej. Doprowadzona będzie również kanalizacja do plaży miejskiej. W przyszłym roku planujemy doposażyć bulwary w boisko do siatkówki plażowej. Czekamy też na poprawę sytuacji na Odrze, aby wystartować z tramwajem wodnym do Grzegorzowic i z powrotem – dodaje prezydent. 

Zanim pierwsi turyści wypłyną tramwajem po Odrze, w okresie wakacji Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje spływy kajakowe, z których mogą korzystać wszyscy miłośnicy kajakarstwa. 

Nieopodal bulwarów, tuż za bramą Browaru Zamkowego znajduje się nowoczesny aquapark- H2Ostróg, w którym relaksu dostarcza strefa SPA, a rozrywki baseny ze zjeżdżalniami. Swoje miejsce znajdą tam również sportowcy, bowiem w aquapark wpisuje się również 8-torowy basen sportowy, w którym odbywają się zawody rangi ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. Idąc w drugą stronę dojdziemy do Rynku, skąd urokliwymi uliczkami w cieniu wiekowych kamienic dojdziemy do muzeum pełnego unikatowych ekspozycji, w tym w pełni zachowanej egipskiej mumii. Atrakcji jest sporo, co sprawi, że turyści na nudę narzekać nie będą. 
***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media

Katarzyna Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020