Przemierzając Polskę rowerem promują 800-lecie Raciborza

Przemierzając Polskę rowerem promują 800-lecie Raciborza

Artykuły
2017-07-27

Do pokonania mają 3107 km w 43 dni, w trasę po Polsce na dwóch kółkach wybrali się po raz 19. Uczestnicy Raciborskiego Rajdu Rowerowego Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski ponownie pojechali promować ideę zdrowego i trzeźwego stylu życia. W ten sposób świętują również 800. rocznicę przyznanie praw miejskich Raciborzowi. Blisko 60 osób, zapalonych rowerzystów, 1 lipca wyruszyło w trasę dookoła Polski. Na poszczególnych odcinkach trasy jechało ponad 30 osób. Obecnie zostało ich 16, są to ci, którzy zadeklarowali przejechać cały rajd. Mają za sobą już ponad 2000 kilometrów. Pod koniec raju dołączą jeszcze uczestnicy, którzy zaplanowali przejazd na tym odcinku rajdu. Pokonali najtrudniejsze górskie szlaki, odwiedzili Polesie, Warmię i Mazury, teraz zmierzają w kierunku wybrzeża, gdzie planują krótki odpoczynek nad Bałtykiem. Nie straszna im pogoda, ukształtowanie terenu czy potęgujące z dnia na dzień zmęczenie. Podziwiają piękno przyrody. Propagują turystykę rowerową. Uczestniczą w spotkaniach integracyjnych i nabożeństwach kościelnych, a przede wszystkim promują aktywny tryb życia w trzeźwości i piękne miasto Racibórz, które w tym roku obchodzi 800-lecie uzyskania praw miejskich. - Na wyjazd wzięliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, porządne śpiwory i mnóstwo pozytywnych emocji. Od wielu lat jeździmy zwartą grupą. Doskonale znamy swoje możliwości i słabości, dlatego staramy się nawzajem motywować, przez co trasę, która na pierwszy rzut oka wydawała się nie do przejechania, pokonujemy z uśmiechem na ustach – mówi Leszek Mazurek, komandor XIX Rajdu Rowerowego Środowisk Trzeźwościowych Dookoła Polski.

Kolarze, amatorzy w przygodę po Polsce na dwóch kółkach wybrali się już po raz 19. Inicjatorem akcji był nieżyjący już Marian Niewiadomski oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza” w Raciborzu i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przy wsparciu Urzędu Miasta Racibórz i Starostwa Raciborskiego. - Serdecznie dziękuję organizatorom, że po raz kolejny mogliśmy wyruszyć w trasę. Szczególnie wdzięczny jestem świętej pamięci komandorowi Marianowi, bo to on namówił mnie do udziału w rajdzie. Pierwszy raz pojechałem w 2004 roku. Rajd trwał 6 tygodni. Z braku tyle wolnego czasu, wówczas nie przemierzyłem całego dystansu. Po paru latach intensywnych treningów i przygotowań szczęśliwie udaje mi się przejechać całą trasę – przyznaje Leszek Mazurek. 

Liczba osób biorących udział w rajdzie zmieniała się na przestrzeni lat, ale w grupie są osoby, które od wielu lat, rok rocznie przemierzają Polskę. Taką osobą niewątpliwie jest Jan Starczewski, który w rajdzie uczestniczy 12 raz. Ma 67 lat i 17 lat abstynencji. - Jazda w tym rajdzie umacnia mnie w utrzymaniu trzeźwości. Umożliwia integrację z ludźmi o podobnym problemie. Jazda rowerem była moją pasją już od najmłodszych lat dzieciństwa. Podczas przejazdu wokół Polski mam możliwość zwiedzania kraju Na rajdzie jest zawsze super atmosfera i przygoda. Dlatego wracam tu co roku. W pamięci mam pierwszego komandora sp. Mariana Niewiadomskiego, którego mile wspominam i co roku jadę rowerem z Kędzierzyna- Koźla na jego grób oddać mu hołd – przyznaje Jan Starczewski, weteran Rajdu.Do Raciborza wracają w sobotę, 12 sierpnia, na boisku szkolnym w Raciborzu-Ocicach odbędzie się piknik rodzinny na ich cześć. 

Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. 
Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/

Katarzyna Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020