Pięciometrowym obrazem studenci PWSZ uczcili 800- lecie Raciborza

Pięciometrowym obrazem studenci PWSZ uczcili 800- lecie Raciborza

Artykuły
2017-06-27

Racibórz, jako miasto z bogatą historyczną tożsamością, ale widzianą współczesnym okiem – tak studenci II roku edukacji artystycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu przedstawili miasto na ponad 5- metrowym obrazie, który stworzyli, aby upamiętnić 800. rocznicę nadania praw miejskich. Mimo ogromnych rozmiarów obraz będzie można rozmontować i przenosić w dowolne miejsca. Pierwszym „przystankiem” będzie Raciborskie Centrum Informacji przy rynku.Sportowcy, muzycy, fotograficy, a teraz również studenci, każdy na swój wyjątkowy sposób chce włączyć się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.Studenci PWSZ, a w zasadzie organizatorzy tegorocznych Juwenaliów postanowili stworzyć trwały ślad upamiętniający tę zacną rocznicą. - Pomyśleliśmy, aby na jednej ze ścian raciborskiego Muzeum stworzyć mural. Byłoby to idealne połączenie historii z nowoczesnością. Pomysł spotkał się z aprobatą i dużym zainteresowaniem Urzędu Miasta. Niestety, ze względów organizacyjnych, nie mogliśmy stworzyć malowidła na ścianie tej placówki – mówi Marcin Parzonka, koordynator AIP przy PWSZ w Raciborzu.

Nie chcąc rezygnować całkowicie z wcześniejszych planów, koncepcja muralu została zmodyfikowana na rzecz realizacji obrazu wielkoformatowego. Dzięki zaangażowaniu dr Magdaleny Gogół-Peszke oraz studentów kierunku Edukacja Artystyczna PWSZ w Raciborzu udało się zrealizować ten projekt. Mimo dużych rozmiarów (2,40 x 5,10 metra) obraz będzie można rozmontować i przenosić.

Obraz powstawał w ramach przedmiotu Działania Twórcze z Metodyką, realizowanego w planie IV-go semestru studiów na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. – To była doskonała propozycja do zrealizowania podczas tego przedmiotu, w ramach, którego studenci uczą się jak sprostać konkretnym zadaniom zawodowym, zleconym przez inwestora. W wypadku tego zadania mieliśmy okazję przejść przez wszystkie jego etapy: od uzgodnień początkowych, poprzez propozycje koncepcyjne, projekt i jego wizualizację, opracowanie budżetu i rozwiązań techniczno-technologicznych, aż po zakup materiałów i realizację końcową oraz jej dokumentację – zapewnia dr Magdalena Gogół-Peszke, kierownik Zakładu Sztuk Pięknych PWSZ Racibórz.Jednak zanim poskładano blejtramy, przygotowano farby, pędzle czy rzutnik, pracowano nad wyborem koncepcji. Autorką najbardziej przystającej do założeń propozycji jest Magdalena Rymer.

- Koncepcja ta opiera się na zestawieniu XVIII-wiecznej mapy Raciborza z najbardziej rozpoznawalnymi elementami architektury miasta. Dostrzegamy tu Basztę, kaplicę zamkową, wierzę kościoła św. Jakuba, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy charakterystyczne kamienice rynkowe. Aby uwspółcześnić obraz, nadać mu bardziej aktualny rys, w kompozycji wykorzystaliśmy również kilka ikon graficznych, charakterystycznych dla ekranów telefonu czy komputera – wyjaśnia dr M. Gogół- Peszke - To trochę mój egocentryczny pierwiastek w naszej wspólnej realizacji, charakterystyczny dla mojego najnowszego cyklu malarskiego, w którym używam elementów zaczerpniętych z ekranów, rozpoznawalnych i rejestrowanych mimowolnie każdego dnia - dodaje.

Autorki obrazu, wykorzystując wcześniejsze wizualizacje swych projektów dotyczących muralu, założyły realizację projektu malarskiego, nie chcąc zbliżać się nawet do plakatu czy fotografii – naszym celem było oddanie wrażenia pewnej warstwowości przedstawienia, więc kompozycja jest celowo „nie wyczyszczona”. Farba powoduje zachlapania, a pędzel pozostawia charakterystyczny ślad. W obrazie przenikają się warstwy prostego graffiti na surowej ścianie, XVIII-wiecznej mapy miasta opracowanej kolorystycznie i szkicowo potraktowanych, ale rozpoznawalnych motywów architektonicznych Raciborza – wyjaśnia dr. Magdalena Gogół- Peszke.

Prace nad projektem rozpoczęto 18 maja. Była to wspólna praca 6 studentek II roku edukacji artystycznej: Magdy Rymer, Samanty Pieczki, Weroniki Fichny, Patrycji Spyry, Hani Kruczak i Patrycji Piechuli i ich wykładowczyni - dr Magdaleny Gogół- Peszke. Efekt końcowy już niebawem będzie można zobaczyć w RCI.

Katarzyna Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020