Kraków blisko natury. Najpiękniejsze parki w dawnej stolicy

Kraków blisko natury. Najpiękniejsze parki w dawnej stolicy

Artykuły
2017-06-12

Małopolska, wbrew stereotypom, to nie tylko tereny przemysłowe, lecz także oszałamiające parki i ogrody. W samym Krakowie jest ich ponad 40! Miejskie enklawy zieleni przyciągają szukających wytchnienia od zgiełku miasta mieszkańców i zmęczonych zwiedzaniem turystów. Które parki są w Krakowie najpopularniejsze? Jakie atrakcje kryją się wśród drzew? Gdzie warto wybrać się z dzieckiem? Tego wszystkiego dowiesz się dzięki informacjom zebranym przez pracowników sieci hoteli AccorHotels. Krakowskie Planty – poznaj ich urok

Planty to park miejski otaczający Stare Miasto, który założono w latach 1822–1830. Jego powierzchnia obejmuje 21 hektarów i podzielona jest na osiem ogrodów: Wawel, Uniwersytet, Pałac Sztuki, Florianka, Barbakan, Dworzec, Gródek oraz Stradom. Planty powstały w miejscu otaczających miasto murów obronnych, fosy oraz wałów ziemnych, a ich nazwa pochodzi od słowa „splantować”, czyli wyrównać powierzchnię. Park został obsadzony drzewami i krzewami, wysiano w nim trawniki, założono kwietniki, wytyczono alejki i zorganizowano plac zabaw dla dzieci, dzięki czemu szybko stał się miejscem spotkań towarzyskich oraz uroczystości narodowych. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych obiektów, w tym m.in. Brama Floriańska, Barbakan oraz Baszta Stolarzy. Nie brakuje tu również pomników, kapliczek, rzeźb i fontann. W okolicy Plant mieszczą się też najlepsze hotele w Krakowie, w tym m.in. Hotel ibis Kraków Centrum oraz hotel Mercure Stare Miasto. Każdy z nich znajduje się w odległości 10-minutowego spaceru od parku. Rezerwacji można dokonać na stronie AccorHotels.

Krakowskie Błonia – musisz tam pójść!Błonia to park miejski o powierzchni 48 hektarów położony na Półwsiu Zwierzynieckim w pobliżu historycznego serca Krakowa. To jedna z największych w Europie łąk zlokalizowanych w centrum miasta. Na Błoniach mieszczą się dwa kluby sportowe: Zwierzyniecki Klub Sportowy i Juvenia Kraków. Zorganizowano tu m.in. imprezę „Inwazja mocy” pod patronatem RMF FM, widowisko muzyczne „Harfy Papuszy”, koncert Céline Dion w ramach trasy Taking Chances Tour, Lech Maj Party, którego gwiazdą była brytyjska grupa Apollo 440, a także Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa Polskiego i Światowe Dni Młodzieży. Od niedawna mieści się tu również strefa kibica z zainstalowanym telebimem, na którym wyświetlane są mecze rozgrywane w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej. Towarzyszą temu konkursy tematyczne, atrakcje dla dzieci oraz przeglądy kuchni międzynarodowej. W roku 2000 Błonia wpisane zostały do rejestru zabytków.

Park Jordana w Krakowie

Założony w 1889 roku park im. Henryka Jordana jest jednym z najpopularniejszych terenów zielonych w Krakowie. Kiedyś znajdowała się tu mleczarnia serwująca mleko na miejscu, pawilon gimnastyczny, lodowisko, pływalnia oraz altana koncertowa. Codziennie po zmroku opiekun parku przechadzał się alejkami z dzwonem w ręku, nawołując spacerowiczów do skierowania się do wyjścia. Obecnie na terenie o wielkości ponad 20 hektarów znajdziemy boiska do siatkówki, piłki nożnej oraz koszykówki, skate park do jazdy na rolkach i deskorolce, place zabaw dla dzieci, górkę do jazdy na sankach, muszlę koncertową oraz miasteczko rowerowe. Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie parku stoją 54 popiersia wybitnych Polaków, w tym m.in. Matejki, Kochanowskiego, Paderewskiego, Chopina oraz Kopernika. 

Inne parki w Krakowie

W Krakowie istnieje ponad 40 parków, w tym kilkanaście zabytkowych, a także kameralne lasy oraz przepiękne ogrody. Dużą popularnością cieszy się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został założony w 1783 roku i jest najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Rośnie w nim około 5000 gatunków roślin z całego świata. Króluje wśród nich 230-letni Dąb Jagielloński. Popularne jest również Uroczysko Las Wolski nazywane potocznie Laskiem Wolskim. Na jego terenie znajduje się krakowskie zoo oraz sieć ścieżek spacerowych o łącznej długości 40 km. Jednym z piękniejszych jest natomiast Park Lotników Polskich położony na Czyżynach, który powstał na gruzach fortu Pszorna w 1966 roku. Zamierzano tu wybudować stadion dla 100 000 widzów, sztuczne lodowisko i wesołe miasteczko. W tej chwili na terenie parku znajduje się hala widowiskowo-sportowa Kraków Arena, park edukacyjny „Ogród Doświadczeń” oraz sieć alejek spacerowych i rowerowych.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020