Lokomotywa Halinka wraca po liftingu do Raciborza

Lokomotywa Halinka wraca po liftingu do Raciborza

Artykuły
2017-06-01

Zabytkowa lokomotywa „Halinka”, która przez lata wpisała się w krajobraz Placu Dworcowego w Raciborzu przeszła gruntowny remont. Teraz, w odświeżonej odsłonie stanie na jednym z zieleńców przy Dworcu PKP. Oficjalne przekazanie parowozu odbędzie się 10 czerwca o godz. 15.00. Z tej okazji przygotowana zostanie wystawa zdjęć lokomotywy oraz piknik rodzinny. Waży 32,5 tony, jej długość wraz ze zderzakami wynosi ponad 9 metrów, szerokość 2,8 metra, a wysokość 3 metry. W Polsce wyprodukowano jedynie 20 sztuk takich pojazdów. Mowa o lokomotywie TW – 53, która od 1985 r. zdobiła skwer przy dworcu PKP w Raciborzu. Parowóz poruszał się po torach z maksymalną prędkością 30 km na godzinę i mógł ciągnąć wagony o masie blisko 137 ton. Gdy wąskotorówka doczekała swoich dni, ochrzczono ją imieniem „Halinka”, na cześć pani Haliny Tarkoty, byłej zastępczyni naczelnika stacji PKP w Raciborzu.Zabytkowy parowóz, będący swoistym pomnikiem techniki i jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Raciborza od września ubiegłego roku był gruntownie remontowany. - Lokomotywa wymagała dużego nakładu pracy, nie mieliśmy pojęcia, że będzie ona w tak złym stanie, więc prace odtworzeniowe trwały długo (9 miesięcy) – informuje Maciej Piątek, inspektor ds. zarządzania zielenią miejską w Urzędzie Miasta Racibórz.

- Halinka została kompleksowo oczyszczona, położono nowe powłoki farb antykorozyjnych oraz nawierzchniowych. Mocno skorodowane stalowe elementy usunięto, a w ich miejsce wykonano i zamocowano nowe. Położona została nowa instalacja elektryczna dla zasilania reflektorów lokomotywy. Lustra wszystkich reflektorów zostały poddane regeneracji otrzymując nowe lustrzane powłoki. Dokładnie odtworzono kabinę parowozu, która wyglądała jak dziurawe sito. Wstawiono nowe szyby, trzeba było wykonać je na specjalnie zamówienie. Zamocowano wiele brakujących elementów, które z poświęceniem, starannością i znawstwem odszukał koordynujący pracami pan Marek Papa, zatrudniony w Przedsiębiorstwie Majnusz. Stalowym elementom konstrukcyjnym lokomotywy nadano nowego blasku, ale w jej dawnych kolorach: zielono- czarnym, z elementami biało-czerwonymi. W miejscu, w którym obecnie stanie lokomotywa  znajduje się kamera miejskiego monitoringu, więc Halinka wraz z towarzyszącym jej semaforem będzie miała swojego własnego Anioła Stróża, co mamy nadzieję, uchroni ją od dewastacji. Obecnie trwają jeszcze prace montażowe w sąsiedztwie miejsca lokalizacji lokomotywy, mające na celu jej podświetlenie dodatkowymi reflektorami, aby nie tylko przyciągała wyglądem turystów w dzień, ale stanowiła piękną ozdobę nocą – podkreśla Maciej Piątek.

Znaczna część prac wykonana została w oparciu o czynnik społeczny. W prace nad przywróceniem „Halince” dawnego blasku zaangażowanych było wiele raciborskich firm. Główny zakres prac przy większościowym udziale w ich realizacji Przedsiębiorstwa Majnusz zrealizowano na terenie firmy Ensol przy ul. Łąkowej, gdzie lokomotywa podczas remontu stacjonowała. Znaczący wkład w remont lokomotywy i semafora było również udziałem raciborskich firm tj.: RAFAKO S.A., Hurtowni Farb i Lakierów ROMIS, firmy GREMAKS, Hurtowni elektrycznej EL-BIS, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., P.U.P. ELEKTROWSKAZ s.c., Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Sp. z o.o., Auto Centrum Opolony S.J..W sobotę, 10 czerwca (podczas obchodów Dni Raciborza) Halinka wróci w wielkim stylu. Uroczyste odsłonięcie parowozu zaplanowano na godz. 15.00. Stanie on na jednym z zieleńców łączącym Dworzec PKP z ul. Mickiewicza. Wokół lokomotywy usytuowana zostanie także czasowa galeria archiwalnych zdjęć. Każde dziecko, które tego dnia odwiedzi Halinkę będzie mogło zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Fotografie w pięknej oprawie, będzie można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej: www.raciborz.pl.

Po oficjalnym odsłonięciu parowozu, na skwerze odbywać się będzie piknik rodzinny, który poprowadzą animatorki z TEB Edukacja Racibórz. - Przygotowujemy gry i zabawy dla najmłodszych, będziemy malować buzie, robić zwierzątka z baloników, a małych łasuchów będziemy częstować słodkościami – zaprasza Alicja Gurazda-Rongiers, dyrektor TEB Edukacja Racibórz.


 

Katarzyna Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020