Dni Raciborza - z pompą na 800-lecie!

Dni Raciborza - z pompą na 800-lecie!

Artykuły
2017-05-24

Przed mieszkańcami największa impreza plenerowa - Dni Raciborza. W tym roku święto będzie wyjątkowe, bo wpisuje się w obchody 800-setnej rocznicy nadania praw miejskich.Na scenie wystąpią: IRA, Afromental czy Dawid Kwiatkowski, na Pl. Dominikańskim odbędzie się Jarmark św. Marcelego, a Odrą popłyną „Pływadła”. Imprezę główną zaplanowano na Pl. Długosza.Czerwiec obfitować będzie w atrakcje kulturalno- rozrywkowe, wpisujące się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. Punktem kulminacyjnym jubileuszu, podczas którego wspólnie świętować będą mogli wszyscy mieszkańcy i przyjezdni są Dni Raciborza. Tradycyjnie, jak co roku rozpocznie je Jarmark św. Marcelego, ulokowany na Placu Dominikańskim. Przy bogato zastawionych drewnianych domkach, kupcy oferować będą piękne ozdoby rękodzielnicze, niepowtarzalną biżuterię, miody, ekologiczne przyprawy oraz wiele smakołyków. Jarmark potrwa od 9 do 11 czerwca.

Gwiazdy polskiej estrady

Scena usytuowana będzie na Placu Długosza. W piątek, 9 czerwca, pierwszego dnia obchodów Miasta zobaczymy Hanę, czyli Hanię Hołek z zespołem (godz. 17.30), a gwiazdą wieczoru będzie Dawid Kwiatkowski (godz. 19.00). W sobotę wystąpią: kultowa IRA (godz. 18.00) oraz Afromental (godz. 20.00). Święto Raciborza zakończy (w niedzielę) występ orkiestr (m.in. Raciborska Orkiestra Dęta „Plania”, Młodzieżowa Orkiestra Raciborskiego Centrum Kultury) oraz Bartnicky Band.

Z nurtem Odry, od Raciborza do Kędzierzyna-Koźla „Wspólne święto nam wypadło: 800 lat ma Racibórz, 50 Kuźnia i 18 Pływadło”- pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny spływ Pływadło. W tym roku załogi popłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla po raz osiemnasty.- Pływadła to największa tego typu impreza w Europie, a nawet na świecie. Co roku maratoński dystans Odrą pokonuje 50-60 pływadeł i około 100 kajakarzy, łącznie ponad pół tysiąca osób. Aby uczestniczyć w tej znakomitej przygodzie, do Raciborza przyjeżdżają Litwini, Białorusini, Niemcy, Czesi. W poprzednich edycjach byli również Hiszpanie oraz Szwajcarzy. Impreza jest dla wszystkich, którzy mają poczucie humoru i lubią dobrą zabawę - zachęca do udziału w 18. Pływadle Bronisław Piróg, pomysłodawca spływu ze Stowarzyszenia „Rzeki dzielą, Odra łączy”.

Start spływu zaplanowano w sobotę, 10 czerwca o godz. 11.50 z przystani miejskiej. Zakończenie, dzień później w Kędzierzynie- Koźlu. Na autorów najciekawszych jednostek i najbarwniejszej załogi czekają nagrody o wartości 11 tys. zł ufundowane przez organizujące spływ samorządy. Oprócz gotówki przewidziano także nagrody rzeczowe, zatem warto się postarać i dopłynąć do końca. Średniowieczne targowisko na przystani miejskiej W programie, tuż przed wypłynięciem Pływadeł (ok. godz. 11.30), na przystani miejskiej przewidziana jest widowiskowa inscenizacja, przedstawiająca nadanie praw miejskich Raciborzowi w wykonaniu Stowarzyszenia „Drengowie znad Górnej Odry”.

Przystań nad Odrą zmieni się w rynek tętniący życie, rodem z 1217 r. - Będzie płatnerz ze zbrojami, kowal z bronią, sprzedawcy owoców, garncarz i inne kramy kupieckie. Usłyszymy średniowieczne śpiewy i dyby. Wojowie zaś pilnować będą porządku. A z raciborskiego grodu na koniu, wjedzie posłaniec w obstawie czterech pieszych wojów, który obwieści nadanie praw miejskich Raciborzowi. Będzie też wiwatujący tłum, a całość zwieńczy salwa armatnia Bractwa Kurkowego - uchyla rąbka tajemnicy scenariusza inscenizacji historycznej, Marek Mansz, ze stowarzyszenia „Drengowie znad Górnej Odry”.

Spotkanie raciborzan 10 czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się spotkanie raciborzan, z okazji 800-lecia. Spotkanie „po latach” rozpocznie się mszą świętą o godz. 10.00 na zamkowym dziedzińcu. Zaplanowano, m.in. biesiadowanie przy śląskiej muzyce. O program artystyczny zadba m.in. Amatorski Teatr na Zamku. W tym czasie będzie można zwiedzić Zamek i Browar, a następnie przespacerować się na Pl. Długosza, gdzie odbywać się będą atrakcje wpisane w Dni Raciborza.

Żywe rzeźby na ul. Długiej Prawdziwą gratkę dla miłośników sztuki alternatywnej przygotowuje Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK. W niedzielę, 11 czerwca w godz. 15.00-19.00 idąc ul. Długą podziwiać będziemy mogli 9 żywych rzeźb, które wcielą się w różnorodne postaci: piekarza, steampunka lady, leśnego skrzata, sweet dreams'a czy gentlemana na rauszu. W ramach Festiwalu Raciborskiej Ulicy FRU, w mieście gościć będą artyści z Bułgarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski, a także akrobatyczno- pantomimiczne show. - Ciekawym punktem festiwalu będzie kuglarsko–akrobatyczno–pantomimiczne „Pan Ząbek Magic Show”. Dodatkowo w trakcie festiwalu wystąpi grupa szczudlarzy, uliczni muzycy czy tancerze Capoeiry - wylicza atrakcje Piotr Dominiak, z Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK. Intronizacja Króla Kurkowego

W scenariusz Dni Raciborza wpisuje się również raciborskie Bractwo Kurkowe. Od 8 do 30 czerwca w Raciborskim Centrum Informacji, przy ul. Długiej, będzie można podziwiać wystawę poświęconą historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Raciborzu. W niedzielę, 11 czerwca na Strzelnicy przy RAFAKO odbędą się zawody pt. „Strzelanie Królewskie” z broni historycznej, w których udział wezmą członkowie Bractwa oraz zaproszeni goście. Punktualnie w południe, w raciborskim Muzeum odbędzie się uroczyste wprowadzenie według dawnych zwyczajów króla Kurkowego 2017 na tron. Następnym punktem programu będzie przemarsz z orkiestrą i sztandarami ul. Długą na Rynek, gdzie nastąpi prezentacja króla mieszkańcom Raciborza połączona z krótkim występem mażoretek ze Stowarzyszenia „Źródło” i orkiestry Plania. Mieszkańcy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z władcą.

Od godz. 14.00 do 18.00 Bracia Kurkowi wracają na strzelnicę przy RAFAKO, gdzie rozgrywane będą kolejne zawody z broni historycznej o 3 tarcze kołkowane - „jubileuszową 800 lat lokacji Raciborza”, „Prezydenta Miasta” i „Starosty Raciborskiego”. W finale, strzelcy tradycyjnie powalczą o figurkę Złotego Kokota Raciborskiego.

450 lat tradycji warzenia piwa Wspólnie z Miastem świętuje także Raciborski Browar. W tym roku obchodzi on 450 lat tradycji warzenia piwa. W związku z tym, połączył swój jubileusz z obchodami miasta przygotowując na tę okazję serię okolicznościowego piwa z etykietami, na których widnieją najpiękniejsze zabytki miasta. Piwa butelkowane dostępne są już na sklepowych półkach. Co więcej, podczas Dni Raciborza, na Pl. Długosza smakosze złotego trunku, będą mogli spróbować całkiem nowego, lanego piwa z mniejszą zawartością alkoholu. Podczas święta miasta, 10 czerwca, będzie można zwiedzać grupowo raciborski Browar przy ul. Zamkowej 2.

Tak wiele atrakcji dla całych rodzin, z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających raciborzan. Szczegółowy plan obchodów Dni Raciborza znajduje się na stronie internetowej: www.raciborz.pl i rck.com.pl. *** Autor tekstu: Justyna Korzeniak/Adventure Media Autor zdjęć: Leszek Iwulski *** Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców.

Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał.

Szczegóły imprezy

Katarzyna Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020