Łódź – miasto kulturą i sztuką płynące

Łódź – miasto kulturą i sztuką płynące

Artykuły
2017-03-13

Łódź to miasto, które powinien zobaczyć każdy, kto interesuje się sztuką modernistyczną i awangardową oraz ceni sobie miejsca pamiętające o swojej przeszłości – nawet jeśli nie jest ona aż tak odległa. Kiedy jednak nie masz konkretnego planu , co zobaczyć podczas wyjazdu do Łodzi, sprawdź ten krótki przewodnik i przekonaj się, że to miasto kojarzone z fabrykami jest również kolebką polskiej sztuki nowoczesnej.Nie bez powodu laureat Nagrody Nobla Władysław Reymont w swojej powieści Ziemia obiecana przedstawił Łódź jako dynamiczną i wzbudzającą podziw maszynę. Miasto, które na dobre rozwinęło się dopiero w drugiej dekadzie XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu tkackiego i sukienniczego, do dziś pełne jest śladów wskazujących na jego nowoczesny charakter. Odkryj je razem z AccorHotels!Wycieczkę kulturalnym szlakiem Łodzi warto rozpocząć od Muzeum Sztuki w Łodzi, mieszczącego się w Pałacu Maurycego Poznańskiego. Instytucja ta rozwija idee sformułowane w latach 20. XX wieku przez awangardowego malarza Władysława Strzemińskiego, jego partnerkę, rzeźbiarkę Katarzynę Kobro oraz malarza Henryka Stażewskiego.

Wszyscy troje (pod szyldem tzw. grupy „a.r.”) wierzyli, że sztuka nowoczesna jest sposobem na poznawanie i rozumienie świata. Łódzkich artystów szczególnie interesowało tworzenie nowych form wyrazu, dzięki którym dzieło sztuki mogło oddawać zmienny sposób postrzegania rzeczywistości. Innowacyjne pomysły grupy „a.r.” oraz szeregu innych twórców wzbudzały tak wielkie kontrowersje, że w 1924 r. po wymianie ostrych słów na łamach prasy awangardowy plastyk Mieczysław Szczuka wyzwał na pojedynek krytykującego go Antoniego Słonimskiego. Cała sytuacja na szczęście zakończyła się imprezą do białego rana.

W Muzeum Sztuki przekonasz się na własne oczy, jak wyglądały awangardowe eksperymenty artystyczne, zwiedzając Salę Neoplastyczną, wypełnioną m.in. rzeźbami Kobro oraz obrazami klasyków europejskiej awangardy (Theo van Doesburg czy Henryk Berlewi). W sali warto zwrócić uwagę na tzw. powidoki, czyli serię obrazów Strzemińskiego inspirowanych efektem wizualnym, jaki powstaje, gdy spojrzy się na słońce. Od nazwy tego właśnie projektu malarskiego wziął się tytuł ostatniego filmu Andrzeja Wajdy, w którym w rolę Strzemińskiego wcielił się Bogusław Linda.W Łodzi w 2008 r. otwarto drugą siedzibę Muzeum Sztuki, zwaną ms2. Mieści się ona przy ul. Ogrodowej 19, w jednym z byłych budynków tkalni Izraela Poznańskiego, czyli największej fabryce kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego, w której obecnie znajduje się Centrum Handlowe Manufaktura. Połączenie industrialnej, czerwonej cegły z nowoczesnymi przeszkleniami obecnymi we wnętrzu ms2 to z pewnością doświadczenie, którego szybko nie zapomnisz.

Wpływ sztuki nowoczesnej na Łódź jest ogromny, czego dowód stanowi to, że w tym roku w całym mieście rozpoczynają się obchody stulecia awangardy w Polsce. W budynku głównym Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Muzeum Sztuki oraz ms2 będzie można podziwiać szereg wystaw, przypominających o ogromnej roli, jaką łódzcy artyści pełnili w Europie w dwudziestoleciu międzywojennym.

Podróż po kulturalnej mapie Łodzi można zakończyć w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, znajdującym się przy ul. Wojska Polskiego 83. Instytucja ta ma na celu propagowanie tolerancji oraz różnorodności etnicznej i religijnej, które – jak pokazuje złożona historia miasta – wpływają pozytywnie na kulturę. W samym Centrum odbywają się różnego rodzaju spotkania oraz wystawy, natomiast jeśli znuży Cię zwiedzanie muzeów, możesz po prostu usiąść w otaczającym budynek Parku Ocalałych, upamiętniającym tragiczną historię łódzkich Żydów.

Całodniowe zwiedzanie miasta jest wyczerpujące – na szczęście za sprawą AccorHotels poznasz luksusowe hotele w Łodzi, dzięki którym zaśniesz z powidokami niesamowitych prac Strzemińskiego i Kobro pod powiekami…

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020