Wycieczka śladem krakowskich legend

Wycieczka śladem krakowskich legend

Artykuły
2017-02-27

Polska tradycja obfituje w legendy i podania ludowe – chyba nikt nie jest w stanie dokładnie ich zliczyć. Każdy region może pochwalić się własnymi opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Miejsce, z którym wiąże się szczególnie dużo opowieści, to wiekowy, piękny Kraków.Legendy zazwyczaj są przypisane do konkretnych punktów miasta, rozgrywają się w określonej przestrzeni. Wycieczka ich śladem może stać się interesującym sposobem na poznanie Krakowa od nieco innej strony. Specjaliści z AccorHotels podpowiadają, jaką trasę wybrać, by przeżyć interesującą przygodę w dawnej stolicy Polski.Smok wawelski i Smocza Jama

Historia o smoku pokonanym przez sprytnego szewczyka Dratewkę to chyba najbardziej znana krakowska legenda. Kolejne pokolenia przekazują sobie podanie o bohaterze, który przechytrzył potwora, karmiąc go siarką zaszytą w owczej skórze. O legendzie przypomina również ziejąca ogniem rzeźba ustawiona u podnóża Wawelu, przy wejściu do jaskini, rzekomo zamieszkiwanej przez smoka.

Jaskinia, zwana Smoczą Jamą, została udostępniona do zwiedzania. Licząca 82 metry długości trasa turystyczna to jedna z największych atrakcji Krakowa. Do jaskini można się dostać, schodząc kręconymi schodami wprost ze szczytu Wzgórza Wawelskiego.

Kopiec Wandy, co Niemca nie chciała

Kolejnym punktem Krakowa związanym z legendą jest Kopiec Wandy. Zgodnie z podaniami został usypany na pamiątkę bohaterskiej śmierci Wandy, córki władcy Kraka, która wolała rzucić się do Wisły niż poślubić niemieckiego księcia Rydygiera. Małżeństwo to oznaczałoby dla kobiety opuszczenie poddanych lub oddanie ziem pod obce panowanie.
Kopiec znajduje się w dzielnicy Nowa Huta i ma wysokość około 14 metrów. Na jego szczycie ustawiono marmurowy pomnik przedstawiający orła ze złożonymi skrzydłami. Figura została zaprojektowana przez Jana Matejkę.Zaczarowane gołębie z krakowskiego Rynku Głównego

Ślady krakowskich legend można znaleźć również w najbardziej reprezentacyjnym punkcie miasta – na Rynku Głównym. Stały element lokalnego krajobrazu to stada gołębi, chętnie karmione przez turystów, goszczących w hotelach w Krakowie. Mało kto wie jednak, że ptaki są zaczarowane.

Zgodnie z legendą członkowie drużyny księcia Henryka IV mieli zostać zmienieni w gołębie po to, żeby zdobyć środki na sfinansowanie zjednoczenia ziem polskich. Ptaki wydziobywały kamienie z Kościoła Mariackiego, a te, spadając na ziemię, zmieniały się w bryłki złota. Książę roztrwonił jednak bogactwo, a jego drużyna do dziś pozostaje zaklęta w gołębie. Kto wie, może ptaki przysiadające na ramionach turystów próbują odnaleźć swojego władcę?

Hejnał z Wieży Mariackiej

Nad Rynkiem Głównym króluje jeden z największych i najstarszych kościołów Krakowa – Kościół Mariacki. Z jednej z wież co godzinę jest wygrywany rozpoznawalny w całym kraju hejnał. Z melodią również wiąże się legenda.

Jeden ze strażników czuwających na wieży świątyni miał zauważyć nadchodzący oddział tatarski. Działo się to w połowie XIII wieku, kiedy polskie ziemie często były nękane przez najeźdźców. Strażnik zaczął więc grać hejnał, by ostrzec mieszkańców. Został jednak ugodzony strzałą, a melodia się urwała. Na pamiątkę tego wydarzenia grany do dziś hejnał milknie na chwilę podczas taktu, który został przerwany atakiem.

Nie tylko Kraków jest związany z wieloma interesującymi legendami. Śladów dawnych historii warto poszukać również w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu. Ale to już zupełnie inna opowieść…

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020