Podróż śladami zapałek i kościołów w Częstochowie

Podróż śladami zapałek i kościołów w Częstochowie

Artykuły
2017-01-30

Jeżeli Częstochowa kojarzy Ci się wyłącznie z sanktuarium na Jasnej Górze oraz ze sceną jej obrony z Potopu Henryka Sienkiewicza, wiedz jedno: to miasto warto odwiedzić nie tylko ze względu na słynny obraz Matki Boskiej. W Częstochowie znajdą coś dla siebie zarówno wielbiciele architektury sakralnej, jak i ci, którzy chcą odwiedzić ciekawe, nietypowe lub nieznane większej liczbie osób miejsca. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po mniej znanej Częstochowie, który może zainspirować Cię do weekendowego wypadu.Odkrywanie Częstochowy od nieznanej dotychczas strony warto poprzedzić ustaleniem tego, gdzie będziesz nocować. Hotele w Częstochowie, jakie ma Ci do zaoferowania AccorHotels, są dostosowane do różnych gustów oraz możliwości finansowych, ale zawsze oferują wysoką jakość usług.Dzięki dobremu noclegowi będziesz mógł przejmować się tylko tym, jaką atrakcję turystyczną w Częstochowie zobaczyć najpierw – w tej kwestii również mamy dla Ciebie kilka propozycji.

„Często chowające się” zapałki oraz zapomniany zabytek religijny

Dyskusje na temat tego, skąd pochodzi słowo „Częstochowa”, trwają do dzisiaj. Według etymologii ludowej, nadal cieszącej się popularnością wśród mieszkańców miasta, nazwa ma rodowód… geograficzny. Otóż zbliżającym się do miejscowości podróżnikom trudno było ją dostrzec zza wzgórz i wyżyn, które ją otaczają, a zatem mówiono, że miasto „często się chowa”.

Z kolei przed widokiem turystów odwiedzających Częstochowę często chowa się Muzeum Produkcji Zapałek. Ma zwiedzającym do opowiedzenia fascynującą historię. Fabryka w Częstochowie była jednym z pierwszych zakładów produkujących zapałki w Polsce. Kiedy znaczna część fabryki spłonęła w 1913 r., na zgliszczach jej zabudowań nakręcono jeden z pierwszych filmów w historii kinematografii polskiej, który można dziś zobaczyć w muzeum. Oprócz filmu w obiekcie warto zobaczyć:- galerię rzeźb z jednej zapałki (prace przedstawiają m.in. stworzenie świata, błysk geniuszu czy gnębiące sumienie);

- zbiory etykiet po zapałkach z całego świata;

- budowlę zrobioną w całości z opakowań po zapałkach;

- historię powstawania jednej zapałki.

Często zapominane Muzeum Produkcji Zapałek to niejedyna atrakcja Częstochowy, umykająca uwadze turystów. Oprócz sanktuarium na Jasnej Górze oraz aż 14 innych obiektów sakralnych znajdujących się na terenie miasta warto również pamiętać o cmentarzu żydowskim leżącym przy ul. Złotej, nieopodal Huty Częstochowa:

- to jeden z największych kirkutów (czyli judaistycznych cmentarzy), jakie znajdują się na terenie Polski – zajmuje powierzchnię 8,5 ha, czyli 85 000 m2;

- mieści 4000 lub 5000 macew, tak z polskimi, jak i hebrajskimi inskrypcjami.

Mimo że większa część cmentarza jest porośnięta bluszczem, to spacer po jego terenie może być ciekawym pomysłem na nieoczywisty wypad do Częstochowy w sezonie jesienno-zimowym.

Europejska architektura sakralna, Adriatyk, Bałtyk i Pacyfik w Częstochowie

Podczas wizyty w Częstochowie często zapomina się również o tym, że na terenie miasta znajdują się… zabytki sakralne z całej Europy – mieszczą się one w Parku Miniatur Sakralnych Złota Góra, który zdecydowanie warto odwiedzić w czasie pobytu w mieście. Na terenie parku mieszczą się bardzo szczegółowe miniaturowe repliki aż 17 słynnych obiektów sakralnych, m.in.:

- Bazyliki św. Piotra w Rzymie,

- Katedry w Eczmiadzynie, najstarszej świątyni chrześcijańskiej,

- Bazyliki Niepokalanego Poczęcia w Lourdes,

- Sanktuarium Ostra Brama w Wilnie, zwanego najmniejszym sanktuarium na świecie.

Natomiast w podziemiach Parku Miniatur można zobaczyć replikę katakumb, w których kryli się pierwsi chrześcijanie prześladowani przez Cesarstwo Rzymskie. Zwiedzanie parku warto zakończyć przy gigantycznej statui Jana Pawła II – największej tego typu budowli na świecie (jej wysokość wynosi 14 m).

Po szybkim zwiedzeniu połowy Europy i kawałka Bliskiego Wschodu można również wybrać się do Parku „Lisiniec” i zobaczyć leżące obok siebie Adriatyk, Bałtyk oraz Pacyfik – bo tak nazywają się 3 powstałe w skutek zalania glinianki. Leśna wędrówka wzdłuż jezior będzie stanowiła klimatyczne zakończenie Twojej wyprawy do Częstochowy.

Jak mogłeś się przekonać, Częstochowa to miasto, które potrafi zaskoczyć każdego – wraz z AccorHotels możesz odkryć wiele innych fascynujących miejsc w całej Polsce oraz na całym świecie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020