Dlaczego warto jechać w Karkonosze?

Dlaczego warto jechać w Karkonosze?

Artykuły
2016-12-29

Mimo że Tatry i Zakopane są jednym z popularniejszych kierunków wybieranych podczas jesienno-zimowego urlopu, nie oznacza to wcale, że rezerwując nocleg, nie należy brać pod uwagę także innych polskich gór. Te osoby, które w górach szukają nie tylko szczytów i tras wspinaczkowych, lecz także innych atrakcji, jak wodospady oraz zamki, powinny udać się w Karkonosze.Co jest najważniejsze przed wyjazdem w góry? Wybór wygodnego noclegu i sprawdzenie atrakcji, jakie czekają w miejscu pobytu. Na szczęście zarówno hoteli, jak i okazji do świetnej zabawy dla całej rodziny nie brakuje w Karpaczu i Jeleniej Górze, czyli dwóch najważniejszych miastach w rejonie Karkonoszy.Karpacz – w Kościele bez jednego gwoździa oraz wśród zabawek dla dorosłych i dzieci

Podczas noclegu w Karpaczu nie można odmówić sobie wizyty w nietypowej świątyni. Kościół zbudowano w całości z drewna, a do połączenia desek i drewnianych elementów nie użyto gwoździ. Postawiony w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku Kościół Wang, przeniesiony do Polski w 1842 roku, stoi do dzisiaj i są w nim odprawiane nabożeństwa.

Atrakcją, która z pewnością zainteresuje najmłodszych, jest natomiast Miejskie Muzeum Zabawek – znajdują się w nim lalki z całego świata. Starsi i młodsi mogą też wybrać się do Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego. Każdy turysta ciekawy tego, jak wyglądały gry wideo czterdzieści lat temu, musi iść do jedynego takiego w Polsce Muzeum Konsol Gier Wideo, mieszczącego się w tym samym budynku co kraina Lego – przy ul. Mickiewicza 11. Do dyspozycji zwiedzających oprócz eksponatów jest też 12 stanowisk do gry.

Bardzo dziki wodospad i górska królewna, która znika we mgle

Wodospad Kamieńczyka zna wielu, kto jednak słyszał o Dzikim Wodospadzie w Karpaczu? Stanowi on zaporę wodną na rzece Łomnicy. Oprócz tego, że zabezpiecza przed powodziami, prezentuje się zjawiskowo przez cały rok. Z tego miejsca można również wygodnie dostać się na najwyższą górę w Karkonoszach, czyli Śnieżkę, ponieważ wodospad znajduje się niedaleko dolnej stacji kolei linowej na Kopę.Ze szczytu w dobrych warunkach pogodowych widać górską panoramę, a niekiedy nawet ognie św. Elma (niewielkie wyładowania elektryczne na krawędziach gór). Niestety zimą Śnieżka często lubi chować się we mgle i tym samym pozbawia widoczności z punktów obserwacyjnych.

W mieście z Neptunem

Karpacz i Jelenią Górę dzieli zaledwie pół godziny jazdy samochodem. Jeżeli ktoś odczuwa niedosyt atrakcji, czekają również w tym mieście, nazywanym „Perłą Karkonoszy”. Czym 900-letnia Jelenia Góra kusi turystów? Jedną ze zdrowszych atrakcji jest Uzdrowisko Cieplice z wodami termalnymi o najwyższej zawartości krzemionki w Polsce, która pozytywnie wpływa na kości, skórę i włosy.

Być może to właśnie obecność wód przyczyniła się do postawienia fontanny Neptuna na jeleniogórskim zabytkowym Starym Mieście. Warto wybrać się tam na spacer, żeby zobaczyć piękny ratusz i kamieniczki, do których można szybko dotrzeć z hotelu Mercure.

Jelenia Góra zachwyca nie tylko architekturą i widokami na górskie szczyty, ale także przyrodą, którą można podziwiać w stuletnim Parku Norweskim i Muzeum Przyrodniczym. Pobyt w mieście warto zakończyć wizytą na malowniczym Zamku Chojnik w Sobieszowie, oddalonym o dwadzieścia minut drogi. Jego historia sięga 1355 roku, a zamek odwiedził nawet Jan Paweł II.

Już dziś zarezerwuj komfortowy nocleg w Karpaczu lub Jeleniej Górze i ciesz się razem z AccorHotels wypoczynkiem we wspaniałych Karkonoszach.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020