Jesienny weekend na Dolnym Śląsku

Jesienny weekend na Dolnym Śląsku

Artykuły
2016-12-19

Zamki, pałace, jaskinie, podziemia, urokliwe miasteczka i kraina legend – Dolny Śląsk to jeden z najcieplejszych i najciekawszych regionów Polski. Chociaż obszar obfitujący w atrakcje turystyczne należy do Śląska, zachował swoją kulturową i historyczną autonomię. Miłośnicy górskich wycieczek mogą przemierzać Sudety rozciągające się na południu regionu, a pasjonaci architektury i historii – zwiedzać Dolny Śląsk szlakiem zamków, pałaców i odkrywać ciekawostki sprzed lat. Co warto zobaczyć podczas jesiennego weekendu na Dolnym Śląsku?Dolny Śląsk należy odwiedzić kilka razy, aby w pełni odkryć jego uroki przyrodnicze i architektoniczne. To miejsce, do którego warto wracać i zwiedzać kolejne nieznane, pełne historycznego uroku zakamarki. Sieć AccorHotels przygotowała listę najchętniej uczęszczanych przez gości miejsc oraz hoteli na Dolnym Śląsku ­– wśród nich znalazł się m.in. Mercure Wrocław Centrum.Sudety - góry dla miłośników spacerów i Jaskinia Niedźwiedzia

Zajmujące południe Dolnego Śląska góry składają się z wielu pasm i – ku uciesze rzeszy turystów – można się tu rozkoszować ciszą, spokojem i dziką przyrodą. Punktami obowiązkowymi wycieczki są Karkonosze z górującą nad nimi Śnieżką. Sudety warto odwiedzić jesienią, kiedy roślinność mieni się wszystkimi kolorami tej pory roku. Niecodziennym kształtem zachwycą turystów Góry Stołowe z Wielkim Szczelińcem i Błędnymi Skałami. O wyjątkowym klimacie regionu świadczą parki narodowe chętnie odwiedzane przez turystów – Park Narodowy Gór Stołowych, Karkonoski Park Narodowy oraz Jaskinia Niedźwiedzia.

W najdłuższej jaskini Sudetów znajdują się okazałe stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, misy martwicowe. Z jaskini wydobyto 20 tysięcy szczątków zwierząt, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, wilka, hieny jaskiniowej, kuny, lwa jaskiniowego czy lisa. Kolekcja szczątków niedźwiedzia jaskiniowego to najbogatsza kolekcja znaleziona w Polsce. W budynku ekspozycyjnym obok jaskini można podziwiać imponujący szkielet tego prehistorycznego ssaka. Natomiast w Muzeum Ziemi w Klatnie, po drodze z parkingu do jaskini, znajduje się skamieniałe gniazdo z jajami dinozaurów.

Zamek Książ – bajkowy „must have” Dolnego Śląska

Zamek Książ to jeden z największych zamków Europy i trzeci pod względem wielkości w kraju. W planie wycieczki na Dolny Śląsk nie może zabraknąć tego ważnego punktu nieopodal Wałbrzycha. Miłośnicy historii mogą wybrać się na wycieczkę śladami II wojny światowej, czyli zwiedzić podziemia zbudowane w trakcie przygotowywania w zamku jednej z kwater Adolfa Hitlera. Z myślą o najmłodszych zaaranżowano tutaj salę duchów, zaś kinomaniacy mają okazję obejrzeć miejsca, w których kręcono Trędowatą oraz Hrabinę Cosel.Warto również zajrzeć do imponującej palmiarni w pobliskim Lubiechowie, założonej w 1911-13 roku. Zgodnie z rozkazem księcia Jana Henryka XV Hochberga ściany palmiarni wyłożono 60 wagonami tufu wulkanicznego z Etny. Dzięki kosztownemu przedsięwzięciu księcia dziś możemy podziwiać tu: stuletnie palmy daktylowe, drzewa pomarańczowe, draceny, kawę, bananowce czy wiekowe kaktusy. Legenda głosi, że Jan Henryk XV zbudował palmiarnię specjalnie dla swojej żony Daisy, aby mogła cieszyć się widokiem kwiatów w każdej chwili.

Kłodzko z piękną starówką

Jedno z najpiękniejszych miast na Dolnym Śląsku warto odwiedzić dla starówki porównywanej z krakowską. Równie ciekawym architektonicznym zabytkiem jest XIII-wieczny most na Młynówce – mniejsza kopia praskiego mostu św. Karola – do budowy którego wykorzystano tysiące kurzych jaj. Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego biegnie pod najstarszą częścią miasta i powstała w czasie, gdy nie mogło się ono rozrastać na powierzchni. Budowę systemu piwnic połączonych korytarzami wymusiła na mieszkańcach rzeka. Trasa łączy Twierdzę Kłodzką z kościołem Najświętszej Marii Panny, który słynie z cudu: Z płyty nagrobnej fundatora kościoła, pierwszego arcybiskupa praskiego Arnošta z Pardubic, dwukrotnie sączył się aromatyczny balsam.

Kaplica czaszek w Czermnej

Kaplica czaszek w Czermnej to miejsce, które pasowałoby do horroru. Chociaż miejscowość historycznie nie należy do Dolnego Śląska, znajduje się w granicach województwa dolnośląskiego i warto uwzględnić je w wycieczkowych planach. Wnętrza, ściany i sufit barokowej świątyni wybudowanej w XVIII wieku pokryte są aż 3 tysiącami ludzkich kości i czaszek. Szczątki pochodzą od ofiar wojen siedmioletniej i trzydziestoletniej oraz osób zmarłych w wyniku chorób zakaźnych. Ksiądz, który odnalazł kości, na pamiątkę wydarzeń wzniósł kaplicę, i w niej właśnie je umieszczono.

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu

Karpacz Górny, ulica Strażacka i samochody samoistnie jadące w górę. Uważa się, że zjawisko to stanowi przykład złudzenia optycznego, a w rzeczywistości szosa obniża się po zboczu doliny, chociaż prowadzi w górę rzeki. Istnieją jednak tacy, którzy twierdzą, że w tym miejscu przyciąganie ziemskie jest słabsze o 4%. Nie pozostaje nic innego jak wybrać się tam autem, wrzucić na luz i sprawdzić, czy pojazd zacznie sam sunąć pod górkę.

Dolnośląska krzywa wieża

Dolny Śląsk, niczym włoska Piza, ma swoją krzywą wieżę. Wysokość tej ząbkowickiej wynosi 34 metry, odchylenie od pionu to aż 2 metry, a na sam szczyt prowadzi – bagatela – 139 schodów. Ząbkowice przed wojną nazywały się Frankenstein, zaś w 1606 roku w mieście wybuchła afera grabarzy, którzy mieli bezcześcić zwłoki. Skandal odbił się szerokim echem w całej Europie, a zainspirowana nim pisarka Mary Shelley zapożyczyła nazwę miasta i zatytułowała swoją powieść Frankenstein.

Najstarsze drzewo w Polsce i dzwony na wzgórzu

Cis Henrykowski zasadzono najprawdopodobniej około 750 roku i drzewo niezmiennie pnie się do góry w Henrykowie Lubańskim. Natomiast w Wambierzycach, na Górze Kalwarii, stoją cztery żelazne milczące dzwony, przed laty podarowane przez Niemców Bazylice NMP. Niestety nie przewidziano, że świątynia… nie ma dzwonnicy, a na jej budowę zabrakło środków.

Rudawy Janowickie – kraina imponujących rezydencji

Rezydencja w Wojanowie, w sercu Rudaw Janowickich, to jeden z najlepiej odrestaurowanych polskich pałaców ze stylowymi apartamentami, parkiem i rozległym widokiem na Bóbr. Nieopodal, tuż za rzeką wzniesiono pałac w Łomnicy. Jeśli dodać do wspomnianych dwóch obiektów zamek w Krupnikach oraz ruiny zamku Bolczów, powstanie imponująca kraina polskich rezydencji. Miłośnicy architektury mogą w pobliżu Janowic, w miejscowości Mysłakowice, podziwiać również tyrolskie domy.

Starożytne rzeźby na Dolnym Śląsku

Niedźwiedź i panna z rybą to kamienne posągi na Masywie Ślęży, które powstały najpewniej między 400 rokiem p.n.e. a początkiem naszej ery za sprawą Celtów. Masyw Ślęży nad śląską niziną był dla ludności symbolem strachu, potęgi, miejscem celtyckiego czy pogańskiego kultu. W tamtym czasie oddawano cześć drzewom, gwiazdom, słońcu, zjawiskom atmosferycznym, a kamienne posągi stały się emblematem tego miejsca.

Kamieniec i Złoty Stok – złoto i ciężarówka ze spirytusem w tle…

W Kamieńcu Ząbkowickim można zwiedzić efektowny mauretański zamek związany z legendą o królewnie Mariannie Osańskiej. Piękna skandalistka zbudowała w Kamieńcu rezydencję z czterema wieżami, tarasami i parkiem obfitującym w „dzieła wodne”. Obok zamku znajduje się Kopalnia Złota w Złotym Stoku, gdzie – zgodnie z lokalną legendą – w podziemiach radzieckie wojska ukryły ciężarówkę ze spirytusem.

Zamek Czocha – inspiracja artystów

Zamek Czocha uwielbiają filmowcy, pisarze, dokumentaliści i malarze. W tym miejscu powstały takie produkcje jak Wiedźmin, Gdzie jest generał czy Twierdza szyfrów. Malownicze położenie nad Zalewem Leśniańskim, baśniowy wygląd, legendy o skarbach, na wpół tajne szlaki – to wszystko przyciąga tu artystów i turystów. Dawni właściciele stworzyli sekretne przejścia i tylko nieliczni wiedzą, którą ścianę należy popchnąć, aby dostać się do kolejnego pokoju lub wejść na inne piętro. Z tym zamkiem również wiąże się legenda. W apartamencie z łazienką z początku XX wieku znajduje się ogromne łoże z baldachimem. Zgodnie z miejscową opowieścią, pan zamku likwidował wykorzystane kobiety, stosując zapadnię w łożu.

Artykuł powstał dzięki współpracy z siecią AccorHotels, której pracownicy udzielili niezbędnych informacji.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020