Zabytkowe podboje - czas na piękne i klimatyczne zdjęcia zamków

Zabytkowe podboje - czas na piękne i klimatyczne zdjęcia zamków

Artykuły
2015-09-30

Zamki już od dawien dawna przyciągały wzrok odwiedzających. Bez względu na to, czy znajdowały się na wysokich wzgórzach czy na terenach nizinnych pobudzały ludzką wyobraźnię. Dziś wprowadzają nas w świat tajemnic i skłaniają do refleksji nad tym co minęło. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że są wspaniałym tematem do zrobienia urokliwych zdjęć, które przywieziemy z naszej wakacyjnej wyprawy. Czy jest tak istotnie? Temat owszem – jest wspaniały, jednak wbrew pozorom wcale nie tak łatwo o interesujące zdjęcia zamków zwłaszcza, jeśli chcemy je pokazać w pełnej krasie i jednocześnie nie popaść w pułapkę tendencyjnego przedstawienia tematu.Planowanie od A do Z

Jeśli jesteśmy pasjonatami fotografii i chcemy do swojego albumu dodać imponujące zdjęcia zamków, to przemyślmy kilka kwestii.
Jeśli nie mają to być zdjęcia zrobione przypadkiem podczas wycieczki, ale profesjonalne ujęcia, którymi będziemy mogli się pochwalić, to odpowiednio przygotujmy się do takiej podróży fotograficznej.1. Sprawdźmy w sieci, gdzie można zrobić ciekawe zdjęcia zamków i wybierzmy jedno z takich miejsc.
Bez wątpienia nie będziemy musieli wyjeżdżać daleko, bo w Polsce jest naprawdę bardzo dużo wspaniałych zamków, których uwiecznianiem możemy się zająć. Tylko od naszych upodobań będzie zależało czy udamy się w okolicę świetnie zachowanego zamku w Malborku czy ruin zamku w Lanckoronie.

2. Zastanówmy się nad sposobem ujęcia budowli.
Przeszukajmy sieć w poszukiwaniu materiałów na temat historii, mieszkańców oraz funkcji jaką zamek pełnił w latach swojej świetności. Pamiętajmy, że ciekawsze ujęcia będziemy mogli zrobić nie tylko fasadzie budynku ale także z boku czy z tyłu zamku. Możemy również pokusić się o to, by uwiecznić większą część okolicy zamku.

Zdobądźmy mapy okolicy.
Przydatne w naszej podróży będą szczegółowe mapy z zaznaczonymi miejscami, z których obiekt będzie dobrze widoczny, a zatem idealny do fotografowania. Zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy, jeśli wdrapiemy się na skały czy wzgórze i z wyższej perspektywy będziemy próbowali uchwycić piękno budowli.Kompletujemy sprzęt

Aparat to nie jedyny sprzęt, który powinniśmy zapakować jeśli chcemy zrobić profesjonalne zdjęcia zamków. Weźmy ze sobą również:

  • Obiektyw szerokokątny. Wielkość budowli jest jedną z największych trudności jaką napotkamy w trakcie robienia ujęć. Obiektyw szerokokątny ułatwi nam robienie zdjęć obejmujących szeroki zakres przestrzeni. Najlepszy, zalecany przez fotografów jest obiektyw o ogniskowej mieszczącej się w przedziale 10-20mm/12-24mm.
  • Dłuższe obiektywy. Jeśli zależy nam na tym, by uchwycić szczegóły zamku w dużym zbliżeniu to zabierzmy ze sobą dłuższe obiektywy. Będzie nam się znacznie lepiej pracowało.
  • Statyw. Ustawiając na nim aparat będzie nam znacznie wygodniej robić zdjęcia, zwłaszcza, jeśli taki statyw ma wbudowaną poziomicę. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu z łatwością zachowamy symetrię.
  • Torbę na aparat. Oczywiście jest ona niezbędnym atrybutem każdego fotografa. Z jednej strony dobrze mieć ze sobą pojemną torbę, która pomieści wszelki potrzebny nam w czasie fotografowania sprzęt, ale z drugiej strony nie za dużą, by zwłaszcza we wnętrzu budynku nie utrudniała nam przemieszczanie się po ciasnych korytarzach czy krętych schodach.

Jesteśmy na miejscu? Mamy ze sobą kompletny sprzęt i mapy? Czas, by zastanowić się nad sprytnym sposobem stworzenia odpowiedniego klimatu na zdjęciu. Poniżej prezentujemy nasze porady w tym temacie.

Po pierwsze okolica

Zamki mają to do siebie, że wiele z nich prezentuje się bardzo dobrze dzięki ich naturalnemu otoczeniu. Przykładowo zamki położone na skalistych wzgórzach sprawiają wrażenie tajemniczych i niedostępnych. Bez względu jednak na to, co znajduje się w okolicy zamku, postarajmy się uwiecznić jak najwięcej elementów tła. Zamek osadzony w pewnym kontekście jest znacznie ciekawszy, gdyż pozwala oglądającemu lepiej wyobrazić sobie fotografowaną przestrzeń.

Po drugie szczegóły

Wieże, mury, okiennice - z tym kojarzą się zamki. Bynajmniej jednak dobre zdjęcia, to te, które są nieszablonowe, dlatego też warto postawić na fotografowanie szczegółów takich jak dekoracje, rzeźby, fontanny, armaty i to najlepiej w dużym przybliżeniu. Nie bójmy się, że przez to nie uchwycimy całej budowli. Kto powiedział, że to konieczne? Kiedy fotografujemy szczegóły, to skupmy się przede wszystkim na nich.

Po trzecie atmosfera

W przypadku zamków położonych w malowniczej okolicy, na korzyść naszych zdjęć działa również aura. Zachód słońca czy mgła o poranku – każdy z takich elementów wpływa na oświetlenie i wygląd naszego zamku. Wiele takich elementów jest w stanie dodać budowli dramaturgii. Oczywiście na wygląd budowli wpływa również pora roku. Zamek sfotografowany w letnią, słoneczną pogodę będzie wyglądać zupełnie inaczej niż ten uwieczniony w mroźny, grudniowy poranek.

Po czwarte linie wiodące

Jeśli chcemy na dłużej zatrzymać wzrok patrzącego to spróbujmy poszukać jakiś linii, wokół których może się skupić nasze zdjęcie. Zwodzony most, arkady, ścieżka, która prowadzi do wnętrza zamku - to wszystko te elementy kompozycji, po których oglądający zdjęcie będzie mógł wodzić wzrokiem, zastanawiając się co znajduje się po drugiej stronie.

Po piąte wnętrza zamków

Wnętrza zamków skrywają w półmroku wiele tajemnic. Z jednej strony ciemność jest bardzo interesująca. Z drugiej strony jednak trzeba wprawy, by w półmroku ujmować wnętrza, bo raczej na światło sztuczne nie mamy co liczyć. Podobnie jak w przypadku zdjęć na zewnątrz budynku również we wnętrzu szukajmy najlepszych punktów widokowych. Przemieszczajmy się po różnych zaułkach zamku, róbmy wiele ujęć - później wybierzemy te najlepsze. Jeśli jest możliwość wspięcia się na mury to również wykorzystajmy to. Ciekawy efekt możemy uzyskać fotografując ściany i schody, bynajmniej jednak uważajmy na oświetlenie, które może zepsuć nawet najciekawsze ujęcie.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Foto4U, której możemy zlecić wywoływanie zdjęć fotografowanych zamków z gwarancją, że uzyskamy odbitki cyfrowe najlepszej jakości.

Jak fotografować zamki

Zamki to ciekawy, ale wbrew pozorom trudny temat na zdjęcie zwłaszcza, jeśli nie mamy żadnych doświadczeń w tym temacie. Bezmyślne fotki z ręki raczej nikogo nie zachwycą, ale będą kolejnym ujęciem jakich na pocztówkach mamy już naprawdę sporo. Skupmy się na szczegółach, atmosferze, okolicy, działajmy nieszablonowo. Jeśli będziemy dużo wymagać od siebie to z pewnością będziemy w stanie wykonać ciekawe fotografie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020