Gdzie leży Ostróda - aspekt geograficzny

Gdzie leży Ostróda - aspekt geograficzny

Artykuły
2008-02-08

Położenie Ostródy możemy rozpatrywać pod względem historycznym oraz geograficznym. Warmia i Mazury to jeden z niewielu regionów Polski, gdzie geografia miesza się z historią. Określmy więc najpierw położenie geograficzne, które przysparza sporo problemów i z czym spotykam się w wielu publikacjach dotyczących naszego miasta i regionu.

W oparciu o system regionalizacji fizyczno-geograficznej w układzie dziesiętnym, opracowanym przez Międzynarodową Federację Dokumentacyjną (FID) według wersji poprawionej w 1971r. dokonano podziału Europy na regiony, gdzie pierwsza cyfra oznacza megaregiony, druga - prowincje, trzecia - podprowincje, czwarta po kropce makroregiony, piąta - mezoregiony i szósta - mikroregiony.

Według tego podziału nasz region posiada nr 314.9 – rozwijając ten zapis:
3 Pohercyńska Europa Środkowa - makroregion
31 Niż Środkowoeuropejski - prowincja
314 Pojezierze Południowobałtyckie - podprowincja
314.9 Pojezierze Iławskie - makroregion

Jak odnaleźć nasz region na mapie.
Południowo - zachodnią granicę Pojezierza Iławskiego wyznacza bieg rzeki Osy - dopływu Wisły, granicę południowo – wschodnią określa dolina Drwęcy (należąca do Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego), granicę północną wyznaczają Żuławy Wiślane oraz Równina Warmińska (obie krainy należą do Pobrzeża Gdańskiego), natomiast granicę wschodnią Pojezierze Olsztyńskie, granicę zachodnią regionu wyznacza Dolina Dolnej Wisły.

Z przedstawionego podziału wynika jasno, że nie należymy do Pojezierza Mazurskiego, które jest osobnym makroregionem i posiada własny podział na mikroregiony.

Pojezierze Mazurskie posiada nr 842,8 i dzieli się na :
- Pojezierze Olsztyńskie
- Pojezierze Mrągowskie
- Krainę Wielkich Jezior Mazurskich
- Krainę Węgorapy
- Wzgórza Szeskie
- Pojezierze Ełckie
- Równinę Mazurską

Pojezierze Chełmińsko - Dobrzyńskie według tego samego podziału posiada nr 315.1 i dzieli się na następujące mikroregiony:
- Pojezierze Chełmińskie
- Pojezierze Brodnickie
- Dolinę Drwęcy
- Pojezierze Dobrzyńskie
- Garb Lubawski
- Równinę Urszulewską

Widać wyraźnie z powyższego podziału, iż mimo najszczerszych chęci nie możemy należeć do Pojezierza Mazurskiego, ani jak piszą niektórzy, Pojezierza Chełmińsko – Dobrzyńskiego. Określenie położenia geograficznego jest w moim przekonaniu bardzo ważne, gdyż stanowi punkt wyjściowy do dalszego poznania naszej małej ojczyzny, a poznanie - do pokochania. Może wtedy spojrzymy na tę ziemię inaczej, może z większą troską.

Aby nie zakręcić bardziej w głowach, zakończę ten artykuł mając nadzieję, iż odpowiedziałem na postawione pytanie. OSTRÓDA LEŻY NA POJEZIERZU IŁAWSKIM.

Tekst: Piotr Lisowski - przewodnik warmińsko - mazurski
Źródło: "Geografia Regionalna Polski" J.KondrackiAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020