Wody w Polsce

Artykuły
2008-01-08
Nachylenie terenu Polski z południa na północny zachód oraz ukształtowanie terenu sprawiają, że układ sieci rzecznej w Polsce jest asymetryczny i tak stosunek dorzecza lewego do prawego w przypadku Odry wynosi 30:70, a Wisły 27:73. Niektóre rzeki w swym przepływie wykorzystują równoleżnikowe odcinki pradolin.

Źródła najdłuższej rzeki w Polsce - Wisły znajdują się na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim. Długość królowej rzek Polski to 1047 km, w jej przebiegu wyróżnia się 3 odcinki: górny (do ujścia Sanu), środkowy (do ujścia Narwi) i dolny (ujście do morza).

Główne dopływy Wisły:
- Dunajec
- San
- Wieprz
- Narew
- Bug

Druga co do wielkości rzeka w Polsce to Odra o długości 854 km. Jej źródło znajduje się w Górach Oderskich, na obszarze Czech. Głównym dopływemy Odry jest Warta.

Najważniejsze rzeki pobrzeża:
- Parsęta
- Słupia
- Łeba
- Pasłęka
- Węgorapa

Reżim rzek w Polsce jest śnieżno-deszczowy z podwójnym maksimum stanów - latem (opady) i wiosną (roztopy). W górach przeważają powodzie letnie, zaś na nizinach wiosenne.

Powierzchnia jezior w Polsce wynosi 1 % powierzchni kraju. Są to w większości jeziora polodowcowe, występujące w górach (cyrkowe i morenowe) oraz na pojezierzach (rynnowe i morenowe). Spotkamy też jeziora nadbrzeżne (Łebsko, Gardno) deltowe (Drużno) czy krasowe. Największe skupienie jezior występuje na Pojezierzu Pomorskim (ponad 4000) oraz Pojezierzu Mazurskim (ponad 2500). Na pojezierzach i Polesiu Lubelskim występuje też dużo torfowisk.

Największe jezioro w Polsce to morenowe Jezioro Śniardwy (113,8 km2), a najgłębsze jest rynnowe Jezioro Hańcza (108,5 m). Najwyżej zaś położone są jeziora w Tatrach (Dolina Pięciu Stawów Polskich).

W Polsce spotkamy też sztuczne zbiorniki wodne powstałe podczas budowy zapór na rzekach. Pełnią one różne funkcje: przeciwpowodziowe, retencyjne, turystyczne a także mają znaczenie dle energetyki.

Najważniejsze zbiorniki sztuczne w Polsce:
- Jezioro Goczałkowickie (Wisła)
- Jezioro Włocławskie (Wisła)
- Jezioro Otmuchowskie (Nysa Kłodzka)
- Jezioro Nyskie (Nysa Kłodzka)
- Jezioro Solińskie (San)
- Jezioro Rożnowskie (Dunajec)

W Polsce występują też wody podziemne, a spośród nich ważne są wody artezyjskie znajdujące się w niecce warszawskiej i łódzkiej. Niezwykle ważne są też wody mineralne mające właściwości lecznicze, występujące w: Karpatach (m.in: Krynica, Muszyna, Żegiestów, Szczawnica, Rabka, Zakopane), Sudetach (Kudowa, Szczawno, Polanica, Świerardów), Niecce Nidziańskiej (Busko, Solec) i na Kujawach (Ciechocinek, Kamień Pomorski).

Ze względu na nieduże sumy opadów, zasoby wodne Polski są stosunkowo małe, znacznie mniejsze niż u zachodnich sąsiadów. Wpływa na to również słabe zagospodarowanie rzek i niewielka liczba zbiorników retencyjnych, które mogłyby magazynować wody wezbraniowe (zapobiegając przy tym powodziom). Wody powierzchniowe często są zanieczyszczone, stąd też w niektórych regionach występuje deficyt (niedobór) wody, np. na Kujawach i w części Wyżyny Śląskiej.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020