Wokół Jeziora Mokrego

Wokół Jeziora Mokrego

Artykuły
2014-11-14

Jezioro Mokre jest jednym z najpiękniejszych i najgłębszych jezior w Puszczy Piskiej. Wokół niego przebiega 26-kilometrowy szlak, którym warto wybrać się na pieszą lub rowerową wyprawę. Dostarczy ona na pewno niezapomnianych przyrodniczych wrażeń.Jezioro Mokre mierzy około 7,7 km długości, a w najszerszym miejscu rozlewa się na 1,6 km. Ciekawa jest etymologia jego nazwy. Jak głosi legenda wywodzi się ona od słów „ani muk”, co oznacza tyle co „ani mru mru”. Krzyczeli tak podobno apostołowie, którzy zachęcali tutejszą ludność do chrztu w lodowatej wodzie.Wycieczkę można rozpocząć spod siedziby Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Trasa szlaku zatacza pętlę, więc w tym samym miejscu wyprawa ma swój koniec. Znaki prowadzą stąd do Rezerwatu Przyrodniczego Krutynia obejmującego ponad 270 ha. Został on utworzony, by chronić krajobraz polodowcowego Jeziora Krutyńskiego i górnego odcinka rzeki. Można tu spotkać ciekawe zwierzęta lub ptaki, np. czaplę siwą. Idąc dalej szlakiem prowadzącym przez rezerwat dociera się do Jeziora Mokrego. Mniej uczęszczane miejsca wzdłuż jego brzegów porośnięte są przez bujną roślinność. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca są podwodne „łąki” tworzone przez kilka gatunków glonów. Podążając dalej szlakiem mija się ponad 500-letnią wieś Cierzpięty. We wsi znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z połowy XIX w. oraz ciekawy zespół dworsko-folwarczny. Kilka kilometrów za Cierzpiętami znajduje się wieś Zgon, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od naganiania dzikich zwierząt podczas polowań. Można zatrzymać się tu na nocleg w jednym z oferowanych pokoi gościnnych lub zjeść pyszną rybę. Kolejny etap wędrówki prowadzi na północny wschód, należy skręcić do Rezerwatu „Królewska Sosna”. Warto zatrzymać się tu chwilę, by podziwiać piękne ponad dwustuletnie drzewa. Dalej na trasie znajduje się Rezerwat „Zakręt”, w którym z kolei można zobaczyć pomniki „Dąb Krutyński” i słynną „Zakochaną parę”. Następnie dociera się do Krutyni, czyli miejsca, w którym rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Trasa szlaku

Krutynia (Siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego) – Rezerwat Przyrodniczy Krutynia – jezioro Mokre – Cierzpięty – Zgon – Rezerwat „Królewska Sosna” – Rezerwat „Zakręt” – Krutynia

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16
12-200 Pisz
www.lotmp.plAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111425 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.