Szlak Kajakowy Rzeki Nidki

Szlak Kajakowy Rzeki Nidki

Artykuły
2014-11-14

Nidka – znana także pod nazwą Wigrynia lub Wygrynia to niewielka rzeka na Mazurach. Szlak kajakowy Nidką nie należy do najłatwiejszych, ale zapewnia niezwykłe widoki i możliwość obcowania z piękną mazurską przyrodą.Przepłynięcie szlaku może zająć około 4-5 godzin. Spływ rozpoczyna się w Rucianem-Nidzie. Trasa ta jest niezwykle malownicza. W wielu miejscach widać ślady żyjących tu bobrów - w poprzek rzeczki leżą zwalone drzewa z okorowanymi pniami. Szlak prowadzi obok wsi Wygryny na wody Jeziora Wygryńskiego. Jego przepłynięcie zajmuje około 15-20 minut. Podążając dalej szlakiem wpływamy na jezioro Bełdany. Jego brzegi porośnięte są trzciną i lasem sosnowym. Należy trzymać się tu blisko brzegu, gdyż jezioro jest szerokie i przy większym wietrze można natknąć się na duże fale. Płynąc dalej, podziwiać można śluzę Guzianka. Następnie wpływa się na Wielką Guziankę, a potem kanałem do portu w Rucianem-Nidzie. Kanał Nidzki prowadzi na wody Jeziora Nidzkiego.Trasa szlaku

Ruciane-Nida – Dybówek I – Wygryny/ Borek – Jezioro Wygryńskie – Zatoka Wygryńska/ jezioro Bełdany – śluza Guzianka – Wielka Guzianka – Ruciane-Nida

Ciekawe miejsca na szlaku

Ruciane-Nida – wyłuszczarnia nasion – wybudowana została w 1890 r. i była największym tego typu obiektem w Prusach Wschodnich. Wyłuszczarnia składa się z kompleksu zabytkowych budynków, w skład których m.in. wchodzi ogromny magazyn. Nadal pozyskuje się tu nasiona, które wykorzystywane są w szkółkach leśnych.

Wygryny – nieduża wieś założona na początku XVIII w. Znajdują się tu: stary ewangelicki cmentarz, na którym najstarszy krzyż pochodzi z 1878 r.; stary młyn, w którym obecnie mieści się restauracja; wieś posiada bogatą bazę pensjonatów i miejsc noclegowych.Śluza Guzianka – została oddana do użytku w 1900 r., do dziś jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich; długość komory wynosi 44 m, zaś wysokość wrót 7,5 m.

Fortyfikacje Ruciane-Guzianka – to węzeł obronny, który stanowił część fortyfikacji zwanej Linią Wielkich Jezior Mazurskich. Miała ona umożliwić obronę Prus Wschodnich przed wojskami rosyjskimi w czasie I wojny światowej.

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16
12-200 Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020