Kajakiem przez tunel między Jeziorami Ublik Mały i Ublik Wielki

Kajakiem przez tunel między Jeziorami Ublik Mały i Ublik Wielki

Artykuły
2014-11-14

Malownicza trasa tego spływu prowadzi przez kilkudziesięciometrowy tunel łączący jeziora Ublik Mały i Ublik Wielki. Płynąc tym szlakiem można nie tylko podziwiać niezwykłą przyrodę, ale też odwiedzić wiele ciekawych miejsc.Wyprawę można rozpocząć przy brzegu jeziora Ublik Mały. Jest ono nazywane często „Szmaragdowym” lub „Zielonym” ze względu na intensywne zabarwienie wody. W jeziorze i na jego porośniętych lasem brzegach znajduje się kilkadziesiąt źródeł. Niektóre z nich uznawane są za lecznicze. Aby wpłynąć na jezioro Ublik Wielki należy przemierzyć kilkudziesięciometrowy wąski tunel przekopany w nieczynnym wiadukcie kolejowym. Na trasie spływu, między jeziorami Buwełno i Tyrkło należy przenieść kajaki. Jezioro Tyrkło jest niezwykle malownicze i bardzo spokojne. Łączy się ze Śniardwami, ale nie jest zbyt często uczęszczane przez żeglarzy. Przepłynąwszy je dociera się do Okartowa - położone jest po obu stronach przesmyku wprowadzającego na jezioro Śniardwy. W wiosce tej znajduje się piękny wiejski kościółek z kamienia polnego zbudowany na starych fundamentach świątyni krzyżackiej. Niedaleko wioski – około 2,5 km dalej – wznosi się wysoki kopiec, Jest to najprawdopodobniej średniowieczne, staropruskie grodzisko. Rozciąga się z niego wspaniały widok na jeziora Tyrkło i Śniardwy. W Okartowie można zakończyć wyprawę.Trasa szlaku

Jezioro Ublik Mały – tunel – Ublik – jezioro Ublik Wielki – jezioro Buwełno – Cierzpięty – dwukilometrowy transport lądowy między jeziorami Buwełno i Tyrkło – jezioro Tyrkło – Okartowo – jezioro Śniardwy

Atrakcje na trasie

Rezerwat przyrody – Nietlickie Bagna – położony jest między jeziorami Niegocin i Śniardwy. Aktualnie jest to największe, a zarazem najlepiej zachowane torfowisko niskie na tych terenach. Jest to też jeden z nielicznych dużych terenów bagiennych na Warmii i Mazurach, jakie przetrwały do dziś.

Manufaktura Górecka – pracownia ceramiczna znajdująca się we wsi Ublik między jeziorami Ublik Mały i Ublik Wielki. Wszystkie przedmioty wyrabiane są tu ręcznie i wypalane w piecu ceramicznym. W galerii rękodzieła są m.in. wyroby ceramiczne, kafle, biżuteria, a także czapki, torby i obrazki.Bunkry pod Cierzpiętami – kompleks bunkrów znajdujący się pod wsią Cierzpięty to niezwykła atrakcja nie tylko dla miłośników II wojny światowej. Usytuowane są one w gęstym lesie, podzielone licznymi okopami.

Galeria Mazurska – znajduje się w Tuchlinie – małej wiosce między Mikołajkami, a Orzyszem. Jest to miejsce spotkań z artystami i właścicielami warsztatów. Można tu obejrzeć przedmioty nawiązujące do mazurskiej przeszłości, np. pocztówki, zdjęcia czy reprinty starych map. W Galerii mieści się także sklep, gdzie można kupić pamiątkowe ręcznie wykonane: zabawki, torby, naczynia i wiele innych przedmiotów.

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16
12-200 Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020