Szlak Kajakowy Rzeki Pisy

Szlak Kajakowy Rzeki Pisy

Artykuły
2014-11-07

Szlak kajakowy rzeki Pisy to propozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek w otoczeniu zachwycającej przyrody. Początkowo prowadzi on wśród lasów Puszczy Piskiej, a w kolejnych etapach wśród łąk i równin Kurpiowszczyzny.Szlak uchodzi za łatwy. Ma charakter typowo nizinny. W całości liczy około 90 km a średnia głębokość to około 2 m. Można go podzielić na cztery etapy, które nie są trudne ani uciążliwe. Na całym odcinku szlaku rzeka silnie wije się i meandruje, co ważne, nie ma na niej większych przeszkód i konieczności przenoszenia kajaków.Warte odnotowanie – Pisa zakwalifikowana została do rzek o pierwszej klasie czystości. Najciekawsze i najbardziej malownicze są odcinki: górny i dolny.
Kolejną ciekawostką dotyczącą Pisy jest fakt, że jako jedyna rzeka w tej części Europy od początku do końca płynie w kierunku południowym.

Szlak kajakowy Pisy rozpoczyna się na jeziorze Roś, a kończy w Nowogrodzie, gdzie Pisa wpada do Narwi. Łączy tym samym szlaki Wielkich Jezior z Wisłą. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje około 2-3 dni. Szlak niestety nie posiada bogatej infrastruktury turystycznej, brak na nim stałej bazy noclegowej. W górnej i dolnej części sporo jest jednak bardzo atrakcyjnych miejsc do biwakowania i wiele kąpielisk.

Trasa szlaku

Jezioro Roś – Most kolejowy w Piszu – Most drogowy w Piszu – Zakłady „Sklejka-Pisz Paged S.A.” – ujście rzeczki Szparki – Most drogowy w Jeżach – wieś Wincenta – wioska Kozioł i las sosnowy – Drewniany most w Koźle – ujście rzeki Rybnicy – Most w Ptakach – ujście rzeki Turośl – wieś Cieciory – Most na drodze we wsi Dobrylas – Po lewej ujście rzeki Skrody – Stawiski, stanica wodna we wsi Morgowniki – Ujście Pisy do Narwi. Na wprost miasto Nowogród.Ciekawe miejsca na trasie

Pisz - pozostałości dawnego zamku krzyżackiego; Kościół św. Jana Chrzciciela z wieżą pochodzącą z 1694 r.; neogotycki Ratusz z 1900 r.; Kamienna Baba; pomnik Melchiora Wańkowicza

Jeże – wieś powstała w ramach kolonizacji Wielkiej Puszczy wzmiankowana już w dokumentach z 1424 r. We wsi kościół wybudowany w 1866 r.

Nowogród – skansen z 1927 roku im. Adama Chętnika prezentujący budownictwo kurpiowskie; zabytkowy murowany kościół pw. Narodzenia NMP pochodzący pierwotnie z XV wieku; cmentarz wojenny żołnierzy polskich z 1920 roku

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16, Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020