Szlak Kajakowy Michała Kajki

Szlak Kajakowy Michała Kajki

Artykuły
2014-11-07

Mazurskie jeziora to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych polskich krajobrazów. Można je podziwiać o każdej porze roku. By jednak w pełni dostrzec ich piękno i bezpośrednio obcować z dziką naturą, warto wyruszyć na spływ kajakowy. Jedną z ciekawszych tras jest szlak kajakowy Michała Kajki.



Szlak ma 58,4 km i powszechnie uznawany jest za łatwy. Całość najlepiej jednak rozłożyć na 2 lub 3 dni. Ogromnym atutem szlaku są walory przyrodnicze. Płynąc tą trasą można zobaczyć najpiękniejsze jeziora mazurskie. Szlak rozpoczyna się we wsi Zdedy i przez jezioro Lipińskie i jezioro Kraksztyn prowadzi do miejscowości Ogródek. Tam też znajduje się muzeum poświęcone poecie.



Następnie trasa prowadzi przez jezioro Orzysz i rzekę Orzyszę. Następnym etapem szlaku jest największe jezioro w Polsce – Śniardwy, a następnie najdłuższy na Mazurach kanał – XIX-wieczny Kanał Jegliński. Trasa kończy się w Piszu.

Trasa szlaku

Zdedy – jezioro Lipińskie – jezioro Kraksztyn – Ogródek – jezioro Kaleńskie – jez. Rostki – Czarcia Struga – jez. Orzysz – Orzysz – zatoka Wierzbińska – kanał Orzysz – rzeka Orzysza – jez. Tyrkło – jez. Śniardwy – Okartowo

Co warto zobaczyć

Muzeum Michała Kajki w Ogródku – poświęcone jest życiu i twórczości tego poety ludowego i działacza mazurskiego. Można tu zwiedzić tradycyjnie zagospodarowane wnętrza domu mazurskiego i obejrzeć przedmioty używane przez poetę, a także kopie rękopisów i książkowe wydania jego wierszy. W sezonie letnim, pod hasłem „Ogródek Muzyki”, na scenie plenerowej odbywają się spotkania z poezją śpiewaną, piosenką autorską i muzyką kameralną.



Kościół w Okartowie – pochodzi z XVIII w., zaś gruntownie odbudowany został po zniszczeniach I wojny światowej. Wieża kościoła w dolnej części jest murowana, zaś w górnej drewniana, kryta gontem. Wewnątrz – ściany pokryte polichromią o motywach roślinno-geometrycznych. Warto również zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny i ambonę.

Ślady po grodzisku nad jez. Tyrkło – Jest to ślad po strażnicy plemienia Galindów z okresu wczesnośredniowiecznego. Po raz pierwszy grodzisko opisane zostało w XVIII w., a już w okresie międzywojennym chronione było jako „pomnik historii kultury”. Z jednej strony otoczone było jeziorem, zaś z drugiej dostępu bronił wał i fosa. Samo grodzisko jest okrągłe i strome.

Ruiny starego młyna wodnego – znajdują się przy ścieku łączącym jez. Rostki z jez. Przykop, przy drodze z miejscowości Rostki Skomackie do Ogródka.

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16, Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121215 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020