Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej w Pieckach

Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej w Pieckach

Artykuły
2014-11-07

Muzeum Walentyny Dermackiej to propozycja dla wszystkich tych, którzy będąc na Mazurach, zechcą poznać twórczość tutejszych artystów. Muzeum, a wcześniej prywatna galeria, stworzone zostało przez panie Walentynę i Marię Dermackie.Główną część ekspozycji stanowią figurki i sceny figuralne wykonane w glinie. Ich autorką jest Władysława Prucnal – znana na całym świecie artystka ludowa (od jej nazwiska figurki te noszą pieszczotliwą nazwę „prucnalki”). Projekty figurek wykonywała Walentyna Dermacka. Obie panie połączyła współpraca, ale i głęboka przyjaźń.Poza glinianymi figurkami (których w Muzeum jest kilka tysięcy), w skład kolekcji wchodzą także meble, przedmioty użytku codziennego oraz bogaty księgozbiór dotyczący zwłaszcza regionu oraz sztuki ludowej Warmii i Mazur. Część zbiorów stanowią też prace innych twórców ludowych, a także dokumenty i rękopisy Walentyny Dermackiej.

Wśród figurek znajdujących się w muzeum na uwagę zasługują niewątpliwie cykle scenek rodzajowych np. „Adam i Ewa”, „Madonny”, „Święci”, „Różaniec” czy „Od ziarenka do bochenka”. Są też serie poświęcone znanym postaciom i ich twórczości. Należą do nich „Wielcy Polacy”, „Henryk Sienkiewicz”, „Chłopi” Władysława Reymonta czy „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jest też „Mickiewicz”, „Traugutt” czy „Tołstoj”, którego twórczość bardzo ceniła pani Walentyna. Wśród figurek wiele poświęconych jest także wsi – związanym z nią pracom, tradycjom i obyczajom, np. „Pastuszkowie”, „Garncarstwo” czy „Wykopki”.

Walentyna Sapieha Dermacka była bardzo ciekawą, mądrą i oczytaną osobą. Urodziła się w 1922 r. w Nowogródku, ale po wojnie przyjechała na Mazury i w 1958 r. na stałe osiadła w Pieckach. Tu stała się wielką miłośniczką Mazur. Zainteresowała się kulturą i sztuką ludową, a z czasem zaczęła kolekcjonować jej wyroby. Po jej śmierci opiekę nad zbiorami przejęła córka – Maria Dermacka.Muzeum jest czynne od maja do września
od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 - 18.00
ul. Zwycięstwa 48 11-710 Piecki

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16, Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020