Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Artykuły
2014-11-07

Mazury to wymarzone miejsce na wypoczynek o każdej porze roku. Kiedy pogoda nie pozwala na uprawianie sportu ani na spacery, warto odwiedzić kilka miejsc poświęconych artystom związanym z tym regionem. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Michała Kajki – ludowego poety, artysty i działacza mazurskiego, autora „Pieśni Mazurskich”.Muzeum znajduje się w niewielkiej wsi Ogródek koło Orzysza. Mieści się w odremontowanej starej mazurskiej chacie, którą poeta wybudował własnymi rękami, i w której mieszkał przez ponad pół wieku. Otwarto je w 110 rocznicę urodzin artysty – w ???? roku. Ma charakter biograficzny - chronologicznie przedstawione sa w nim poszczególne etapy życia i twórczości artysty.Michał Kajka pochodził z rodziny chłopskiej, z zawodu był cieślą i murarzem. Jego twórczość ściśle związana jest z mazurską wsią, ludową religijnością i naturą. Wiersze Kajki podporządkowane są często porom roku oraz świętom kościelnym. Prezentują też swoistą ludową mądrość – pobrzmiewa w nich często krytyka głupoty, lenistwa, czy innych ludzkich przywar.

Michał Kajka, zarówno jako poeta jak i działacz społeczny, przyczynił się do utrwalenia polskości na Mazurach. W jego utworach ważne miejsce zajmuje umiłowana ojczysta ziemia, lud mazurski i jego problemy.

Przy Muzeum odbywają się cyklicznie bardzo ciekawe imprezy kulturalne. Warto wspomnieć o „Ogródku muzyki”. To spotkania z poezją śpiewaną, piosenką autorską i muzyką kameralną. Wszystkie występy mają miejsce na scenie plenerowej, co jest dodatkowym atutem imprezy i niewątpliwie dodaje jej uroku. Odbywają się tu także liczne konkursy, m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Michała Kajki oraz ciekawe koncerty.W samym Muzeum przeprowadzane są bardzo ciekawe lekcje muzealne przeznaczone dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, które mają na celu przybliżenie życia i twórczości mazurskiego artysty.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku
Ogródek 5, 12-250 Orzysz
Muzeum czynne jest od 9 do 17

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16, Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.