Klimat Polski

Klimat Polski

Artykuły
2008-01-07
Na klimat Polski wpływ mają masy powietrza o odmiennych właściowościach napływające z różnych kierunków. Szczególne znaczenie ma tu powietrze polarno-kontynentalne (wschodnia Europa i Azja) oraz powietrze polarno-morskie (północny Atlantyk). Z tego powodu na zachodzie większy wpływ mają masy powietrza morskiego, zaś na wschodzie masy powietrza kontynentalnego. Ale nad Polskę napływają też masy powietrza podzwrotnikowo-morskiego (znad Wyżu Azorskiego) oraz masy powietrza podzwrotnikowo-kontynentalnego (pn Afryka, pd Europa). Rzadko do Polski dociera powietrze arktyczne (Morze Arktyczne).

Masy powietrza morskiego latem powodują ochłodzenie i zachmurzenie, zimą natomiast ocieplenie i dużą wilgotność oraz mgły. Masy kontynentalne natomiast przynoszą powietrze suche, latem gorące zaś zimą mroźne. Właśnie to ścieranie się nad Polską przeciwnych mas powietrza powoduje częste zmiany pogody, dlatego też klimat Polski nazywany jest przejściowym. Najcieplejszy miesiąc w Polsce to lipiec (średnie temperatury: 16 do 19 stopni C), zaś najzimniejszy styczneń (-1 do -5,5 stopni C).

Najcieplejsze obszary w Polsce:
- Nizina Śląska
- Kotlina Sandomierska
- Nizina Południowowielkopolska

Najchłodniejsze obszary w Polsce:
- północno-wschodnia część kraju
- góry

Opady zależne są od występowania frontów, zależnych od wiatrów. W Polsce przeważają wiatry zachodnie, przynoszące wilgotne powietrze. Nad morzem wieją bryzy, zaś w górach wiatry fenowe. Choć średnie opady w Polsce to około 600 mm/rok, to jednak są one bardzo zróżnicowane. Największe opady roczne notowane są w górach (nawet powyżej 1000 mm), na wyżynach około 700-800 mm, na nizinach około 500-600 mm, najmniej natomiast w tzw. cieniu opadowym - na Kujawach i w części Wielkopolski (poniżej 500 mm).

W polsce wyróżnia się 6 pór roku:
- zima: średnia temp. dzienna poniżej 0 st C
- przedwiośnie i przedzimie: 0-5 st C
- wiosna i jesień: 5-15 st C
- lato: powyżej 15 st C

Okres ze średnią temperaturą powyżej 5 st C nazywany jest okresem wegetacyjnym (okres rozwoju roślin) i w Polsce trwa średnio 200 dni, w części pn-wsch - 180 dni, w górach poniżej 180 dni, zaś na Nizinie Śląskiej nawet 220 dni.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020