Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - Leśniczówka Pranie

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - Leśniczówka Pranie

Artykuły
2014-11-07

Leśniczówka Pranie w Rucianych Nidach to miejsce idealne nie tylko dla miłośników twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W otoczeniu pięknej przyrody można tu doskonale wypocząć, wejść w poetycki nastrój, posłuchać wierszy w wykonaniu znanych artystów, czy wysłuchać ciekawego koncertu.Leśniczówka Pranie znajduje się w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Powstała w 1880 r., a swą nazwę wzięła od łąki, nad którą jest usytuowana („prała” czyli osnuwała się mgłą). Miejsce to przeszło do historii dzięki temu, iż wielokrotnie przebywał tu właśnie Konstanty Ildefons Gałczyński - wybitny polski poeta. Odwiedzał on wraz z rodziną ówczesnego leśniczego – Stanisława Popowskiego.Prawdopodobnie planował nawet zamieszkać na stałe w okolicach jeziora Nidzkiego, jednak plany te przekreśliła nagła śmierć poety w 1953 r. W leśniczówce poeta napisał wiele utworów, m.in. „Kronikę Olsztyńską”, „Niobe”, „Rozmowę liryczną”, „Spotkanie z matką”, „Księżyc”, „Chmiel na rogach jelenich” czy „Ojczyznę”.

Muzeum poświęcone poecie i jego twórczości zostało otwarte w 1980 r. Wewnątrz można obejrzeć pamiątki pozostałe po pobytach Gałczyńskiego w Praniu i pochodzące z warszawskiego mieszkania poety. Można tu również zobaczyć liczne zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz archiwalne czasopisma, do których pisywał.

W pobliżu leśniczówki znajduje się wiele miejsc i obiektów, które kojarzą się z poetą i jego pobytami. Można je obejrzeć spacerując po specjalnie wytyczonych ścieżkach. Jest to np. Wyspa Skarbów, czyli ulubiona wyspa poety na jeziorze Nidzkim, Zatoka Słoneczna – czyli miejsce kąpieli i zabaw wodnych rodziny Gałczyńskich. Jest też jezioro Wesołek, które było ulubionym miejscem spacerów poety i jego żony Natalii, czy Cichy Kącik, czyli mała zatoczka, gdzie artysta często kontemplował przyrodę.W leśniczówce odbywają się ponadto liczne koncerty, wystawy i spotkania literackie. Muzeum organizuje również szereg niezwykle interesujących lekcji edukacyjnych, które mają na celu przybliżenie sylwetki i twórczości Gałczyńskiego uczniom w różnym wieku. Co roku odbywa się również Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Najmłodsi mogą brać udział w Zabawach z Zieloną Gęsią, czyli zajęciach warsztatowych dla dzieci. Muzeum czynne jest w godzinach 9.30-17.00

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Leśniczówka Pranie
Pranie 1, Ruciane-Nida

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16, Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020