Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Szlak kajakowy rzeki Krutyni

Artykuły
2014-11-07

Szlak spływu kajakowego rzeką Krutynią to jeden z najpiękniejszych szlaków w Europie. Jego długość wynosi 102 kilometry i prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami – strugami. Pokonując go można podziwiać dziką Puszczę Piską i piękny Mazurski Park Krajobrazowy.Trasę spływu podzielić można na kilka etapów i wybrać jeden z nich lub pokonać cały szlak. Takie wyprawy organizowane są w wielu miejscach i trwają nawet 9 dni.Spływ rozpocząć można w miejscowości Młynnik lub w miejscowości Sorkwity, skąd wpływa się na jezioro Lampackie. Pierwszy odcinek szlaku kończy się na Jeziorze Krutyńskim i jest dostępny nawet dla początkujących.

Kolejny prowadzi przez rzekę Krutynię. Jej początkowy odcinek to prawdziwa perełka. Ewentualnym utrudnieniem mogą być leżące kłody drzew i pływające tu łodzie, przewożące turystów. Kolejny odcinek prowadzi na jezioro Bełdany.

Na koniec pokonać należy śluzę Guzianka, wpłynąć na jezioro Guzianka Wielka, a stamtąd dotrzeć do portu w Rucianem-Nidzie. Spływ zakończyć można w porcie lub stanicy wodnej nad Jeziorem Nidzkim.Etapy spływu

Sorkwity – jezioro Lampasz – Sobiepanka – jezioro Dłużec – jezioro Białe – Stanica wodna PTTK Bieńki – Gancka Struga – Stanica wodna Babięta – jezioro Zyzdrój Wielki – „Wyspa miłości” – Stanica wodna Spychowo – jezioro Zdróżno – jezioro Ublik – Stanica wodna Zgon – jezioro Mokre – Krutyń – Rosocha – jezioro Duś – Stanica wodna Ukta – Stanica wodna Nowy Most – Iznota – Kamień – Śluza Guzianka – Stanica wodna Ruciane-Nida

Spływ kajakowy Krutynią dostarczyć może niesamowitych wrażeń i wspaniałych widoków. Rzeka płynie wśród dzikiej przyrody. Można więc po drodze obserwować porastającą brzegi roślinność – w sumie na trasie spływu napotkać można blisko 850 gatunków roślin. Ponadto można również zobaczyć przedstawicieli fauny, takich jak wilki, łosie, bobry, wydry, norki czy rysie i ponad 200 gatunków ptaków. Wśród nich bociany czarne, puchacze, derkacze, a także orła bielika lub orła przedniego.

Na trasie spływu znajduje się też wiele interesujących miejscowości i obiektów, które warto odwiedzić. Niewątpliwie należy do nich Klasztor Filiponów w Wojnowie nad jeziorem Duś. Został on wybudowany w 1847 r. i pierwotnie był klasztorem męskim. Dziś we wnętrzu molenny mieści się muzeum z wystrojem staroobrzędowego domu modlitwy, gdzie można zobaczyć ikony z XIX wieku, księgi, krzyże i srebrny żyrandol. W zespole klasztornym znajdują się też dwa domy furtialne, brama i budynki gospodarcze.

W miejscowości Ukta można wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę do Parku Dzikich zwierząt w Kadzidłowie. Na obszarze około 100 ha w warunkach zbliżonych do naturalnych żyje tam wiele ciekawych gatunków zwierząt. Można zobaczyć m.in. wilki skandynawskie, daniele, tarpany, łosie i jelenie.

Rezerwat przyrody Królewska Sosna znajdujący się na północ od jeziora Mokre. Znajduje się tu stary, 200-letni starodrzew i obumarła już niestety pomnikowa sosna, od której nazwę wziął rezerwat. Warto tu zobaczyć 400-letni „Dąb nad Mokrem”, który ma ponad 30 metrów wysokości i obwód pnia ponad 5 metrów.

Muzeum Przyrodnicze w Krutyni, którego kolekcja liczy ponad 200 eksponatów zwierząt. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja ptaków drapieżnych, a wśród nich: bieliki, myszołowy, krogulce. Są też bobry, wydry oraz kolekcje porostów.

Warto odwiedzić również leśniczówkę Pranie tuż nad jeziorem Nidzkim, w której mieszkał i tworzył poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie znajduje się tu muzeum poety.

Lokalna Organizacja Turystyczna "Mazury Południowe"
Plac Daszyńskiego 16, Pisz
www.lotmp.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020