Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Polska Wschodnia nieznana

Polska Wschodnia nieznana

Artykuły
2014-06-30

Podlasie i Suwalszczyzna to nieco zapomniane przez turystów regiony w Polsce wschodniej, leżące w cieniu popularnych Mazur. Okazuje się jednak, że i tutaj można odnaleźć miejsca, które zachwycą bogatą historią, pięknem i specyficznym klimatem.

Dziewicza przyroda, bogata tradycja, ciekawa historia i kultywowany nadal folklor to tylko niektóre cechy Suwalszczyzny i Podlasia. To miejsce dla osób ceniących sobie spokój i pełen relaks w swojskiej atmosferze ośrodków agroturystycznych czy w komfortowych warunkach najlepszych hoteli i SPA.Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy kryje 26 zbiorników wodnych, w tym najgłębsze w naszym kraju i całej Środkowej Europie Jezioro Hańcza. Tereny te zostały ukształtowane w okresie wielkich zlodowaceń, dlatego możemy oglądać tu charakterystyczne dla obszarów polodowcowych głazowiska, wzniesienia czy „wiszące” doliny. Na szczególną uwagę zasługuje Dolina Czarnej Hańczy, którą zwiedzać możemy wędrując malowniczym szlakiem ścieżki poznawczej. Suwalski Park Krajobrazowy został nominowany w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” organizowanym przez National Geographic. Okolica zachęca do aktywnego spędzania czasu, a na noc warto zatrzymać się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji Szelmet. O walorach tego urokliwego miejsca może świadczyć przyznana w tym roku nagroda „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Turystyka aktywna”.Militaria

Podlasie wyróżnia nie tylko przyroda, ale i bogata historia. To prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych wydarzeniami II Wojny Światowej, bowiem to właśnie tutaj odbyła się słynna obrona Wizny, nazywana często polskimi Termopilami. W pobliżu znajduje się też inny obiekt warty uwagi miłośników militariów – Twierdza Osowiec. Na początku XX wieku uważana była za jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji na świecie i nigdy nie została zdobyta. W czasie I Wojny Światowej armia niemiecka użyła tu broni chemicznej, ale mimo ogromnych strat Rosjanie przeprowadzili kontratak, który znany jest jako „atak trupów”. Przez Podlasie przebiegała jedna z najważniejszych wojennych linii obronnych, a okoliczne tereny przepełnione są świadectwami tragicznej, ale fascynującej historii. W pobliskim Nowogrodzie znajduje się Obiekt Zbyszko, w którym można odpocząć i wziąć udział w wycieczkach, np. do Skansenu Kurpiowskiego czy Fortów Carskich.

Obiekty sakralne

Historia Podlasia bardzo silnie wiąże się z religią, na przestrzeni wieków szczególnie mocno oddziaływało tu prawosławie, ale i katolicy również odcisnęli swój ślad w postaci majestatycznych, pięknych budowli. Jednym z najpiękniejszych w kraju warownych klasztorów z pewnością jest Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Na przestrzeni wieków kompleks uległ zniszczeniu, jednak po wojnie został odbudowany. Kolejnym, wartym uwagi zabytkiem jest Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Białowieży. Szczególnie interesujący może okazać się unikatowy w skali kraju ikonostas z chińskiej porcelany, jak również ołtarze bogato zdobione sprowadzoną z Petersburga japońską majoliką. Dzień zwiedzania i wycieczek po pobliskim Białowieskim Parku Narodowym można zakończyć w Hotelu Żubrówka. Oprócz komfortowych pokoi i świetnej restauracji znajdziemy tu SPA i kompleks basenowy. Następnym doskonale zachowanym obiektem jest Kalinówka Kościelna, gdzie znajduje się drewniany kościół św. Anny. Docenić należy tu przede wszystkim wnętrze, które pochodzi z XVI i XVII wieku. Zaledwie godzinę jazdy od Białowieży wznosi się Grabarka, najważniejsze miejsce pielgrzymek prawosławnych w kraju. Na terenie Świętej Góry wybudowana jest świątynia, a jej szczyt zdobią charakterystyczne krzyże, obecnie jest ich już przeszło dziesięć tysięcy.

Więcej informacji dotyczących regionu znaleźć można na stronie www.wsercunatury.pl – opisy największych atrakcji, kalendarium wydarzeń, informacje na temat hoteli i wiele, wiele więcej.Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020