Włocławek i Mikołaj Kopernik

Włocławek i Mikołaj Kopernik

Artykuły
2013-05-27

Kto zainteresował się Mikołajem Kopernikiem w Toruniu, Olsztynie czy Fromborku powinien udać się do Włocławka. Nie każdy wie, że słynny astronom, twórca teorii heliocentrycznej, mieszkał w latach 1488-91 we Włocławku. Wysłał go tutaj na naukę jego wuj – Lukas Watzenrode. Uczęszczał do leżącej przy Katedrze NMP szkoły katedralnej. To tutaj najpewniej zaczęły się jego zainteresowania astronomią dzięki nauczycielowi Mikołajowi Wódka zwanemu Abstemiusem.

We Włocławku - stolicy Kujaw znajduje się trasa zabytków gotyckich i kilka muzeów z eksponatami na europejskim poziomie, ale my skupimy się na wybranej części wśród wszystkich atrakcji.

Słynny naukowiec na pewno spacerował nad Wisłą, największa polska rzeka ma szczególnie malowniczy przebieg we Włocławku. Zatrzymajmy się na nowym dużym parkingu przy Bulwarach Marszałka J. Piłsudskiego, by zobaczyć zielone Zawiśle z Wzgórzem św. Gotarda. Kiedyś znajdował się tu klasztor cystersów św. Gotarda, ale niestety został zniszczony.

Idziemy w górę do monumentalnego obiektu - Katedry Najświętszej Marii Panny budowanej w latach 1340-1411. Tu również często bywał Kopernik. Strzelista budowla kryje wiele dzieł sztuki, min. rzeźbę dłuta Wita Stwosza, obraz hiszpańskiego artysty z Kastylii Juana Corre de Vivar, najstarsze witraże w Polsce z XIII wieku oraz jedno z najważniejszych dzieł sztuki srebrniczej w Europie – Tron Eucharystyczny z 1744 roku z pracowni Jana Hausena i Jana Letańskiego.

Jeśli nie istnieje Kod da Vinci, to może chociaż Kod Kopernika? Jeżeli tak, to pewne wskazówki z pewnością znajdują się we Włocławku. Do dzisiaj można podziwiać na ścianie bazyliki katedralnej obraz słoneczny zaprojektowany prawdopodobnie przez Kopernika i jego nauczyciela. Być może są na nim umieszczone tajemnicze wskazówki do Kodu Copernicusa? Istnieje też hipoteza, że Kopernik, który wyprzedzał swoja epokę, zaprojektował we Włocławku pierwsze wodociągi. Paweł Czarnecki w swojej książce z 1937 roku wspomina, że Kopernik wybudował wodociągi w wielu miastach ówczesnej Rzeczypospolitej.

Po prawej stronie od Katedry NMP stoi Seminarium Duchowne, kiedyś szkoła katedralna, do której właśnie uczęszczał młody astronom. Opisuje to Jeremi Wasiutyński w książce "The Solar Mystery", odwołuje się do wybitnego kopernikologa prof. Ludwika Birkenmajera. Kopernik mieszkał w konwikcie (rodzaj bursy), przy szkole katedralnej. Nauczyciel Kopernika - Abstemius był doktorem medycyny Uniwersytetu w Bolonii, astronomem i astrologiem, fascynował się prognostykami i zegarami słonecznymi.

Będąc we Włocławku zobacz Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Są tu szkice Rembrandta i Altdorfera, intrygujące rzeźby Zagajewskiego i Bębnowskiego, obrazy Carlo Cignani i Georga Philipa Rugendasa.

Koniecznie wybierz się do Muzeum Diecezjalnego, gdzie znajdziesz czarę włocławską – zdobione naczynie z X wieku, mistyczne obrazy włoskiego malarza Baroku Giovanni Francesco Barbieri zwanego Guercino, bajecznie kolorowe inkunabuły i starodruki czy drzeworyty słynnego niemieckiego artysty Albrechta Dürera.

„Must see” we Włocławku to„Morze Włocławskie - największe sztuczne jezioro w Polsce. To raj dla miłośników sportów wodnych.Warto zobaczyć barokowy Kościół Św. Jana Chrzciciela, Zespół Klasztorny Franciszkanów z 1619 roku (obecnie Sanktuarium), pełną jachtów Marinę Zarzeczewo, monumentalny Pałac Bursztynowy, centrum handlowe Wzorcownia, po słynnej fabryce fajansu Teichfeld&Asterblum z 1871 roku czy Centrum Kultury Browar B w byłym XIX-wiecznym browarze. Tu można odpocząć chwilę...

Tekst i foto: Amadeusz MajtkaAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020