Socjalistyczne oblicze Warszawy

Socjalistyczne oblicze Warszawy

Artykuły
2013-01-31

To miasto różnorodne i zaskakujące swym bogactwem. Z jednej strony zachwycają obiekty doskonale znane każdemu, z drugiej – nie brak tu miejsc mało znanych, a mimo to godnych uwagi. Ci, którzy wybierają się na weekend do Warszawy mogą skoncentrować się na odwiedzeniu dobrze znanych miejsc, mogą jednak wybrać się w bardziej intrygujące i tajemnicze miejsca. Jednym z ciekawszych motywów takiej weekendowej wycieczki do stolicy może być zaś architektura dobry socjalizmu, która tak silnie kontrastuje z najbardziej znanymi zabytkami Warszawy. Wiele z tych miejsc, które z rozmachem tworzono po II wojnie światowej, dziś jest mało znanych. Warto je poznać nieco bliżej, gdyż i one mają swój urok.Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
To obiekt dobrze znany, wokół którego od lat toczy się wiele burzliwych dyskusji. Zbudowana w ciągu zaledwie trzech lat budowla była niezwykłym darem, jaki Warszawiacy otrzymali od Związku Radzieckiego. Choć niektórych drażni, ciężko bez Pałacu Kultury i Nauki wyobrazić sobie panoramę polskiej stolicy. Wszak tutejszy taras widokowy na 30. piętrze jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki przybywającej do Warszawy, zaś Sala Kongresowa zasłynęła jaki miejsce organizacji ważnych uroczystości kulturalnych.Plac Defilad i Ściana Wschodnia
Znajduje się on pomiędzy ulicą Marszałkowską a Pałacem Kultury i Nauki. Wytyczony w latach 50. XX wieku stał się miejscem ważnych parad i pochodów urządzanych z okazji najważniejszych świąt państwowych. Z Placu Defilad w Warszawie doskonale widoczna jest zaś tzw. Ściana Wschodnia, czyli zespół około 20 budynków zniesionych w latach 60. Były to przede wszystkim domy handlowe utrzymane w stylu socrealizmu, które miały nadać nowy charakter odbudowanej z wojennych zniszczeń stolicy.

Współczesna rotunda
Rotunda, w której ma swą siedzibę PKO, jest często pomijana przez turystów, jednak dla wielu mieszkańców Warszawy to ważny punkt na mapie miasta. Ta charakterystyczna budowla wchodzi w skład Ściany Wschodniej i zajmuje ważne miejsce przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ulicą Marszałkowską. Wzniesiona w latach 60. XX wieku do historii przeszła m.in. w wyniku tragicznego w skutkach wypadku w 1979 roku, kiedy to wybuch gazu zniszczył pierwotną konstrukcję. W zawalonym budynku zginęło wówczas blisko 50 osób.

To jeszcze nie wszystkie ciekawe pamiątki z okresu PRL. Warto zajrzeć i na Bielany, znane z wielu socrealistycznych bloków oraz na ulicę Nowy Świat. Tu znajduje się budynek, który dawniej zwany był Domem Partii, dziś zaś służy jako Centrum Bankowo – Finansowe.Warszawa to miasto, do którego można dojechać bez problemu, to wielki węzeł komunikacyjny. Podobnie z noclegami. Można zanocować w hotelach, modne i tanie są ostatnio hostele w Warszawie. Noclegu najlepiej szukać na stronach takich, jak Wimdu.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020