Nyska Droga św. Jakuba

Nyska Droga św. Jakuba

Artykuły
2013-01-14

Przebieg szlaku: źródło św. Jakuba – Głuchołazy – Bodzanów – Nowy Świętów – Wilamowice Nyskie – Łączki – Biskupów – Kamienna Góra – Koperniki – Siestrzechowice – Biała Nyska – Nysa –Złotogłowice – Prusinowice – Pakosławice – Reńska Wieś – Mroczkowa – Skoroszyce – Chróścina – Pniewie – Kopice – Głębocko – Lewin Brzeski - Skorogoszcz.Droga Św. Jakuba na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie rozpoczyna się w Głuchołazach przy źródle św. Jakuba zwanego studnią św. Jakuba na zboczu Góry Parkowej pomiędzy VII i VIII stacją Drogi Krzyżowej. Po drodze mijamy kościół Św. Wawrzyńca (XIII wiek) w Głuchołazach z wczesnogotyckim portalem i bogatym barokowym wnętrzem.Warty uwagi jest też zespół dawnego wójtostwa ze średniowiecznymi zabudowaniami w stylu gotycko-renesansowym, o pierwotnie obronnym charakterze. Zespół był wielokrotnie niszczony i przebudowywany,dlatego zatracił cechy stylowe. W latach 1622-1787 władali nim jezuici sprowadzeni tu przez biskupa Karola Habsburga. W mieście zachowały się fragmenty murów miejskich z wieżą Bramy Górnej z XIV wieku, obecnie udostępniona dla turystów jako wieża widokowa.

Dalej szlak biegnie wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej, mija pojezuicki klasztor w Bodzanowie, obecnie zakonu oblatów. Na szlaku znajduje się też jeden z kilku polskich klasztorów Benedyktynów w Biskupowie. Ciekawostką na szlaku jest wieś Koperniki, z której wywodzą się ponoć przodkowie wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. W Siestrzechowicach stoi dawny pałac biskupów wrocławskich z pięknymi polichromiami, choć mocno podniszczony. Nieco dalej leży wieś Biała Nyska z kościołem św. Jana Ewangelisty i bramą wjazdową dawnego zamku.

Największym miastem na tym odcinku szlaku św. Jakuba jest Nysa, a tutejsza bazylika św. Jakuba jest jedną z najstarszych i najcenniejszych budowli gotyckich na Opolszczyźnie. W Nysie warto też zobaczyć barokowy kościół św. Piotra i Pawła, Fontannę Trytona czy Dom Wagi Miejskiej. Na Rynku Solnym znajduje się zespół pojezuicki i Dom Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety z pokojem pamięci błogosławionej Marii Luizy Merkert. Niegdyś na Starym Mieście mieścił się szpital dla podróżujących szlakiem św. Jakuba, założony przez bożogrobców w 1239 roku. Ostatnim kościołem w Nysie stojącym na szlaku jest pątniczy kościół MB Wspomożenia Wiernych, który jest popularnym w okolicy miejscem pielgrzymkowym.Kolejne miejscowości na szlaku - Złotogłowice, Prusinowice, Reńska Wieś i Chróścina Nyska przyciągają uwagę krzyżami pokutnymi, których na ziemi nyskiej jest ponad dwadzieścia. Poza krzyżami na szlaku spotkamy też unikatowy na skalę europejską słup graniczny dawnego księstwa nyskiego biskupów wrocławskich, stojący pomiędzy Skoroszycami a Chróściną.

W Kopicach znajduje się pałac Schaffgotschów, a nieco dalej w Głębocku zwiedzić można prywatny skansen z ciekawymi eksponatami z XIX i XX wieku. Dalej szlak prowadzi przez Radoszowice, Sarny Wielkie, Sarny Małe i Stroszowice. W Lewinie Brzeskim na uwagę zasługuje ratusz, barokowy pałac, świątynie oraz rynek z zachowanym średniowiecznym układem ulic. Następnie Nyska Droga św. Jakuba dochodzi do Skorogoszczy, gdzie łączy się z traktem Via Regia.

Avatar użytkownika
Ewelina Wędrowiec 210 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020