Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Źródełko Piszczelówka i Wąwóz Piszczele w Sandomierzu

Źródełko Piszczelówka i Wąwóz Piszczele w Sandomierzu

Artykuły
2012-12-03

Źródełko Piszczelówka wypływa z sandomierskiego wąwozu lessowego o nazwie Piszczele, w obrębie którego utworzono piękny park o tej samej nazwie. Źródełko płynie leniwym i wąskim strumieniem, ale kiedyś było inaczej.W średniowieczu i trochę później źródło było wartkim strumykiem, a jego woda służyła mieszkańcom Sandomierza w gospodarstwach domowych i do pojenia zwierząt. Z czasem strumyk z coraz mniejszą ilością toczonej wody stracił na znaczeniu, prawdopodobnie powoli wysycha.Sam Wąwóz Piszczele ma bardzo ciekawą historię, w czasach, kiedy Sandomierz i okoliczne ziemie były często najeżdżane przez Tatarów, mieszkańcy Sandomierza zakopywali w nim zwłoki poległych najeźdźców. Gdy ciał wrogów było zbyt wiele, psy i inne zwierzęta łatwo je wykopywały, a kości roznosiły po okolicy - stąd nazwa wąwozu. Inne podanie mówi, że to mieszkańcy Sandomierza tak masowo ginęli w tych walkach, że ich ciała chowano w wąwozie.

Inna legenda mówi o tym, że słynna dziś mieszczanka Halina Krępianka w czasie pierwszego najazdu tatarskiego straciła całą swą rodzinę, więc gdy Tatarzy znów pojawili się u bram Sandomierza, postanowiła się zemścić. Nocą udała się do tatarskiego obozu i tam skłamała, że była skrzywdzona przez mieszkańców Sandomierza i z chęcią ujawni Tatarom ukryte przejście wiodące do miasta.

Tatarzy wysłali z Haliną Krępianką swoich najlepszych wojaków, a mieszczanka poprowadziła ich do lochów biegnących pod miastem i pod wąwozem. Wtedy Sandomierzanie zasypali wejścia do lochu i Tatarzy wraz z bohaterską mieszczanką zginęli. Po pewnym czasie erozja zaczęła wydobywać z wąwozu pobielałe kości i podobno właśnie stąd wzięła się nazwa Piszczele.Strumyk Piszczelówka to jedno z niewielu źródeł w Polsce wypływające w centrum miasta, i dodatkowo w nienaruszonym stanie od stuleci.

Avatar użytkownika
MarqoBiker Zapaleniec 642 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020