Samochodem w góry

Artykuły
2007-10-29

Zaplanuj swoją drogę!
Po pierwsze sprawdź: stan oleju, wody w chłodnicy, system elektryczny, cewki zapłonowe, hamulce, system wycieraczek - wszystko najdokładniej, jak możesz. Po drugie nie zapomnij zabrać ze sobą: trójkąta ostrzegawczego, linki holowniczej, apteczki, kabli, które umożliwią awaryjne uruchomienie samochodu, gaśnicy i oleju silnikowego.

Przygotuj się do sezonu zimowego!
Kiedy planujesz wyjazd samochodem w zimie, pamiętaj żeby:
- nałóż warstwę silikonu albo innych środków zabezpieczających gumę na uszczelki wokół drzwi a zapobiegniesz ich przymarzaniu.
- wpuść kilka kropli specjalnych olejów do zamków drzwi a zabezpieczysz je przed wilgocią i zamarznięciem.
- sprawdź poziom elektrolitu w akumulatorze. Według organizacji ADAC, akumulator, który ma więcej niż rok może nie funkcjonować właściwie w temperaturze poniżej zera stopni.
Przedmioty, które powinieneś mieć w samochodzie!
- płyn do chłodnicy
- skrobaczka
- wodoodporne rękawiczki
- wodoszczelna kurtka
- szczotka
- łopata /saperka/, która pomoże odkopać koła ze śniegu
- latarka
- odmrażacz do zamków
- wzmocnione buty, ciepła odzież i koc, które pomogą ochronić ciało przed wychłodzeniem.

Opony i łańcuchy śnieżne
Dobre opony zimowe przed wyruszeniem w podróż powinny mieć bieżnik o głębokości minimum 4 mm. Takie wymagania dotyczą także sytuacji, w których nie ma śniegu lub lodu, co może wynikać z łagodnej zimy. Powinieneś mieć jednak świadomość, że pogoda może się bardzo szybko zmienić, szczególnie w górach. Dlatego też rekomendujemy poćwiczyć montaż łańcuchów śnieżnych w domu, jeszcze przed wyjazdem. To na pewno ułatwi sprawne zakładanie łańcuchów w nagłych wypadkach. Upewnij się także, że łańcuchy przechowywane będą w miejscach do których będziesz miał łatwy dostęp. Specjaliści zalecają zakładanie łańcuchów na parkingach, przed wjazdem na wzniesienia, zamiast czekać aż samochód utknie w zaspie. To rozwiązanie może przyczynić się do oszczędzenia niepotrzebnego stresu.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź opony!
Opony zimowe to absolutna konieczność dla tych, którzy samochodem wybierają się na zimowe wyjazdy. Dlatego też przed podróżą powinieneś je dokładnie sprawdzić. W razie wątpliwości co do stanu opon, powinieneś rozważyć kupno nowego kompletu.

____________________________________________________
http://www.motopunkt.pl :: Internetowy Moto Sklep

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020