Fontanna Potop w Bydgoszczy

Fontanna Potop w Bydgoszczy

Artykuły
2012-11-30

Gdy tylko nogi Wasze zaprowadzą Was kiedyś w strony Kujaw i Pomorza do grodu nad Brdą Bydgoszczą zwaną, wówczas warto zobaczyć częściowo odbudowaną fontannę "Potop" stojącą w parku Kazimierza Wielkiego.Fontanna powstała w efekcie konkursu ogłoszonego w 1897 roku przez Krajową Komisję dla Popierania Sztuki Plastycznej w Poznaniu na wodotrysk – rzeźbę w Bydgoszczy. Konkurs wygrał berliński rzeźbiarz Ferdinand Lepcke. Prace nad wykonaniem pomnika trwały 6 lat.Podczas wojny fontannę rozebrano, ale powstałe w 2004 roku stowarzyszenie prowadzi do jej odbudowy. W 2009 roku ustawiono przed Galerią Drukarnia pierwszy odtworzony fragment pomnika - niedźwiedzicę. Rok później przeniesiono ją do misy fontanny w parku Kazimierza Wielkiego, przy której zrekonstruowano dawną, kolorową mozaikę w formie kręgów i fal.

W czerwcu 2010 roku do fontanny trafił kolejny element rzeźby – człowiek walczący z wężem. W październiku 2012 roku dołożono kolejną część - mężczyznę ratującego kobietę.

Prace nad renowacją trwają dalej, ale już teraz fontanna Potop w Bydgoszczy jest warta zobaczenia, szczególnie pięknie wygląda jesienią i wiosną :)Avatar użytkownika
Dominik Dobros Krajtroter 2270 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020