Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Artykuły
2012-11-15

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
ul. Wileńska 33
Skarżysko-KamiennaSanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej to wierna replika Ostrej Bramy z Wilna. Cudowny obraz widoczny w świątyni został wykonany przez byłą wilniankę - Izabelę Borowską, a ufundowany został przez księdza biskupa Edwarda Materskiego Ordynariusza Diecezji Radomskiej.Matka Boża na tej ikonie ukazana jest jako Niewiasta Zwiastowania i Oczekująca. Do obrazu słynącego cudami pielgrzymi przybywają od 1989 roku. W kościele katolickim wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej przypada 16 listopada.

Skąd ta nazwa? W XVI wieku Wilno otoczono murami i dziewięcioma bramami obronnymi. Na jednej z nich zawieszono obraz Matki Bożej, a później nazwano ją ostrą bramą. Po 100 latach w pobliżu tej bramy Karmelici Bosi stworzyli klasztor i rosławili kult Matki Bożej w szerokiej okolicy.

Jako, że nie każdy może dotrzeć do Wilna, powstały kopie cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, na którym przedstawiona jest ona sama, bez Dzieciątka Jezus. Jedna z kopii znajduje się właśnie w kościele w Skarżysku-Kamiennej, który to szybko stał się znanym Sanktuarium, a modlitwy pod cudownym Obrazem nie ustają. Przy Sanktuarium znajduje się Droga Krzyżowa.Z kościelnej wieży można podziwiać ładną i szeroką panoramę miasta. Pielgrzymi i turyści mogą zatrzymać się w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, które oferuje tanie noclegi i wyżywienie.

Centrum Informacji Turystycznej to również jedyne w okolicy miejsce, gdzie można wypożyczyć sprzęt do wycieczek rowerowych.

Mariusz Malik Zapaleniec 516 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020