Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Artykuły
2012-11-15

Muzeum Orła Białego
ul. Słoneczna 90
Skarżysko-KamiennaPod względem ilości zgromadzonych militariów zajmuje drugie miejsce w Polsce. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku w stylu klasycznego dworku, wybudowanym w latach 30-tych XIX wieku.Największą atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja plenerowa - jedna z najciekawszych i największych kolekcji ciężkiego uzbrojenia licząca ponad 115 eksponatów, wśród której możesz zobaczyć m.in. samolot transportowy Ił-14, a nawet zasiąść w kabinie pilotów za sterami. Oczywiście bez możliwości startu...

W środku Polski, z dala od morza, zagubił się w Skarżysku pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny”, służył on w polskiej Marynarce Wojennej w latach 1972-1986. Okręty tego typu należały do najszybszych jednostek pływających po Morzu Bałtyckim. Dodatkowo można zamówić przejażdżkę wozem bojowym BTR-60 lub zorganizować ognisko w pozostałościach XIX-wiecznej Huty Rejów.

Muzeum im. Orła Białego od kilku już lat w lipcu organizuje plenerowe widowiska historyczne o wspólnej nazwie „Bitwa o Skarżysko”. W 2009 roku pokazywane były walki polsko – niemieckie z okresu Wojny Obronnej Polski 1939 roku, zaś w roku ubiegłym epizod z roku 1945, związany z walkami II Armii Wojska Polskiego w „operacji łużyckiej WP”.Z roku na rok te arcyciekawe rekonstrukcje cieszą się coraz większym uznaniem gości, tak ze Skarżyska – Kamiennej i okolic, jak i z bardzo nieraz odległych miejsc kraju.

Mariusz Malik Zapaleniec 516 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020