Gmina Międzyzdroje - Sołectwa: Wicko, Wapnica i Lubin

Gmina Międzyzdroje - Sołectwa: Wicko, Wapnica i Lubin

Artykuły
2012-08-24

Wicko - położone nad jeziorem Wicko Małe, przy dawnym dworcu morskim stoi zacumowany statek hotelowy Hanza. Atrakcje w Wicku:- Stanowisko Broni V-3 - jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V3, z okresu II wojny światowej. Ekspozycja umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V3. W pobliżu bunkra znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu. Stanowisko położone jest przy ulicy Nadbrzeżnej, po drugiej stronie ulicy znajduje się idealne miejsce do wypoczynku - przystań, która oferuje postój jachtów przy pomoście, wypożyczanie kajaków, łódek dla wędkarzy i rowerów wodnych dla dzieci.
Wapnica - wieś letniskowa położona w Dolinie Trzciągowskiej nad Jeziorem Turkusowym. Atrakcje w Wapnicy:
- Jezioro Turkusowe – o pięknej turkusowej barwie. Nad jeziorem górują lesiste wzgórza, znajduje się ścieżka edukacyjna, koło ścisłego rezerwatu im. prof. Szafera. Do lat 50 tych ubiegłego wieku znajdowała się tu kopalnia kredy, która została zalana tworząc jezioro o oryginalnym kolorze. Jezioro można obejść dookoła korzystając z malowniczych ścieżek wyznaczonych przez WPN. Jedna z nich prowadzi przez Piaskową Górę skąd roztacza się bajkowa panorama na Wapnicę.
Lubin - wieś letniskowa położona nad Zalewem Szczecińskim. Atrakcje:
- Wzgórze Zielonka - atrakcyjny punkt widokowy na Zalew Szczeciński, Wsteczną Deltę Świny oraz panoramę wyspy Uznam. Na Zielonkę można dotrzeć szlakiem wokół jeziora Turkusowego lub z Lubina poprzez bramę widoczną z parkingu przy ulicy Małej malowniczą leśną ścieżką. Na Wzgórze prowadzą wygodne drewniane schody. To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku w upalne letnie dni.
- Grodzisko średniowieczne - położone nad zalewowym klifem. Jest to pozostałość po wczesnosłowiańskim grodzie Wolinian (IX-XII w), ekspozycja fragmentów ceramiki. Na wzgórzu przygotowano lunety obserwacyjne i tarasy widokowe, z których roztacza się widok na Zalew Szczeciński oraz Krainę 44 Wysp. Grodzisko znajduje się naprzeciwko kościoła MB Jasnogórskiej przy ul. Głównej.
- Neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej z XIX wieku - ze strzelistą ceglaną wieżą. Do końca II wojny światowej kościół był świątynią protestancką. Przed wejściem granitowa chrzcielnica z XII w, pochodząca prawdopodobnie z poprzedniej świątyni. Kościół został wybudowany w 1862 roku na miejscu poprzedniego. Kościół znajduje się przy ul. Głównej w Lubinie.
- Pozostałości po cementowni - w 1857 roku fabryka cementu została wybudowana przez szczecińskiego przemysłowca i filantropa Johannesa Quistorpa. Rodzina Quistorpów posiadała cementownie, cegielnie i rozległe dobra ziemskie w całym regionie. Prowadzenie interesów łączyli z ogromnym zaangażowaniem społecznym. Zasługi rodziny Quistorpów upamiętnia kamień dziękczynny przy dawnej bramie fabryki. W okolicy przystanku PKS pamiątkowa tablica poświęcona dr. Czesławowi Piskorskiemu, jednemu z największych krajoznawców Pomorza Zachodniego.
Szlaki turystyczne w gminie Międzyzdroje
szlak czerwony - biegnący brzegiem morza do Wisełki, około 11 km,
szlak zielony – prowadzący obok Zagrody Pokazowej Żubrów nad Jeziora Warnowskie, około 8 km,
szlak niebieski – nad Jezioro Turkusowe w Wapnicy i dalej na wybrzeże Zalewu Szczecińskiego do Wolina, około 26 km.
Wszystkie szlaki mają swój początek przy Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach.
Liczne informacje dla zainteresowanych dostępne na www.miedzyzdroje.pl
Na stronie www.wolin-uznam.pl do dyspozycji turystów jest przewodnik multimedialny przedstawiający atrakcje wysp Wolin i Uznam. Przewodnik jest do pobrania nieodpłatnie na urządzenia nawigacyjne i smartfony. Informacje o Międzyzdrojach dostępne są również na telefony komórkowe pod adresem www.mobiinfo.pl
Serdecznie zapraszamy do Międzyzdrojów przez cały rok!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020