Miasto Międzyzdroje warto zobaczyć!

Miasto Międzyzdroje warto zobaczyć!

Artykuły
2012-08-24

1. Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach - dzieło prof. Adama Myjaka związane z organizowanym od 1996r. Festiwalem Gwiazd. Jest to nietypowa aleja, na której uwieczniono w brązie ponad 100 odcisków dłoni artystów i pomniki, upamiętniające wielkie postacie kina i teatru.2. Molo w Międzyzdrojach – o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce. Pierwszy drewniany pomost został wybudowany w 1884 roku. Molo jest ulubionym miejscem nie tylko zakochanych odwiedzających Międzyzdroje, ale także wszystkich turystów podziwiających morską panoramę podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów.
3. Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach - wystawa woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki polityki, sztuki i bajki. Jest jednym z większych obiektów tego typu w Polsce.
4. Planetarium w Międzyzdrojach - na 7 metrowej kopule wyświetlane są za pomocą cyfrowego projektora trójwymiarowe obrazy pochodzące z kosmosu. Planetarium może pomieścić 54 widzów. Znajduje się w tym samym budynku, co Gabinet Figur Woskowych i kino ,,Eva” przy ul. Bohaterów Warszawy 19 w Międzyzdrojach.
5. Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach – budynek z końca XIX w. wpisany do rejestru zabytków, usytuowany przy nadmorskiej promenadzie na łagodnym wzniesieniu przy Parku im. F.Chopina . Budynek zdobią wspaniałe elewacje i atrakcyjne wnętrza, miejsce licznych wystaw, koncertów i imprez kulturalnych.
6. Park im. Fryderyka Chopina w Międzyzdrojach – założony przez Arnolda Lejeune w XIX wieku, rosną w nim efektowne okazy dębów, platany pochodzenia greckiego, żywotniki i cisy. W okazałej willi obok parku mieści się Międzynarodowy Dom Kultury. Budynek w stylu klasycystycznym był jednym z najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim. Od 1879 roku funkcjonował jako Dom Zdrojowy (Kurhaus). W jego wnętrzu na górze mieściły się pokoje dla gości, na dole czytelnia, sala muzyczna i baletowa. Obecnie w zabytkowych wnętrzach obywają się liczne imprezy kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
7. Oceanarium w Międzyzdrojach - to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się podwodnemu światu. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć egzotyczne ryby i inne morskie organizmy, które zazwyczaj mamy okazję obejrzeć jedynie w telewizji. W oceanarium podziwiać można prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach – w tym ryby niebezpieczne, jak rekiny, płaszczki czy mureny. Oceanarium znajduje się przy ul. Promenada Gwiazd 4, otwarte w sezonie letnim: 10.00-22.00, nd. 10.00-20.00.
8. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach – na wystawach stałych i czasowych podziwiać można bogaty świat przyrody – roślin i zwierząt wyspy Wolin. Obok muzeum znajdują się woliery z puchaczem i bielikiem.
9. Zagroda Pokazowa Żubrów w Międzyzdrojach - oddalona od miasta o 1,2 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Utworzona w 1976 roku jako obiekt turystyczno – edukacyjny Parku. Podziwiać tu można stado żubrów oraz piękne okazy jeleni, saren, dzików i bielika.
10. Kościół parafialny pw. św. Piotra Apostoła z 1862 roku - usytuowany na Królewskim Wzniesieniu, którego wieża dominuje nad krajobrazem miasta. Architektem był Friedrich August Stüler, a współautorem projektu i znaczącym sponsorem był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W kościele przy brzmieniu zabytkowych organów odbywają się koncerty pieśni chóralnej i muzyki organowej.
11. Kaplica Stella Matutina z 1902 roku z ryglową wieżyczką. Siedziba Sióstr Boromeuszek, które pełnią swoja posługę w Międzyzdrojach nieprzerwanie od ponad 100 lat. Do 1945 roku kaplica była jedyną świątynia katolicką na wyspie Wolin. Kaplica znajduje się przy ul. Krótkiej w centrum miasta.
12. Wzgórza St. Kozierowskiego – punkt z widokiem na panoramę Międzyzdrojów. Wzgórza okalają miasto od południowego wschodu. Nazwa ich upamiętnia polskiego uczonego, historyka, który szczególnie zasłużył się w ustalenie nazw miejscowości na Ziemiach Odzyskanych.
13. Kawcza Góra 61 m n.p.m. – punkt widokowy na Zatokę Pomorską we wschodniej części miasta. Na szczycie postawiono pamiątkowe głazy ze zjazdów leśników z 1892r. – Zjazd Leśników Niemieckich i z 1992r. – Zjazd Polskiego Towarzystwa Leśnego a niżej kamienny obelisk upamiętniający zjazdy Światowego Związku Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej.
14. Latarnia Kikut - położona we wschodniej części Wolińskiego Parku Narodowego, na trasie pieszego nadmorskiego szlaku czerwonego w okolicach wsi Wisełka. Wzniesienie Kikut ma 70 m wysokości. Latarnia powstała w miejscu dawnego punktu widokowego. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana. Nie jest udostępniona dla odwiedzających.
15. Gosań 94 m n.p.m - najwyższe w Polsce wzniesienie klifowe. Dojazd drogą nr 102 w kierunku Kołobrzegu, ( ok. 4 km od centrum Międzyzdrojów ). Na miejsce dociera się przez malownicze wzgórza porośnięte stuletnimi bukami i dębami. Na wzniesieniu znajdują się bunkry obrony przeciwlotniczej. Z góry rozciąga się imponująca panorama na wody Zatoki Pomorskiej, w dali widać molo w Międzyzdrojach, port w Świnoujściu oraz część niemieckiego wybrzeża wyspy Uznam.
16. Drożkowe Łąki – wyjątkowa ścieżka przyrodnicza, która skrywa tajemniczy świat paproci, m.in.: okazałego długosza królewskiego i wielu innych ciekawych roślin. Można tu także zobaczyć efekty pracy bobrów. Aby dotrzeć do ścieżki jadąc z Międzyzdrojów w stronę Świnoujścia, na rondzie zlokalizowanym za Międzyzdrojami należy jechać prosto ok. 200 m. Zatrzymujemy samochód i dalej podążamy już pieszo. Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż nasypu drogowego, jednak niedaleko potem skręcamy do lasu i zaczynamy przyrodniczą przygodę.
17. Morska Stacja Badawcza - dawny punkt obserwacyjny nabrzeża Straży Granicznej. Na stacji prowadzone są badania morskiej strefy brzegowej jako miejsca interakcji morza, lądu i atmosfery. Do Stacji należy szesnastometrowa wieża obserwacyjna, na której zainstalowana jest wysokiej klasy automatyczna stacja meteorologiczna oraz kamery służące do obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Zlokalizowana w zachodniej części Międzyzdrojów przy ul. Gryfa Pomorskiego 78a.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020