Międzyzdroje

Międzyzdroje

Artykuły
2012-08-24

Międzyzdroje to jedna z najpiękniejszych miejscowości polskiego Wybrzeża. Położona na największej polskiej wyspie – Wolin, w północno-zachodniej części województwa Zachodniopomorskiego. Na obszarze gminy znajduje się miasto Międzyzdroje i 3 sołectwa: Wicko, Wapnica i Lubin.Pierwsze zapisy kronikarskie o Międzyzdrojach spotykamy w XV –wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I, na rzecz prepozytury katedralnej w Kamieniu Pomorskim, gdzie jest mowa o miejscowości Misdroige i Misdroie
Tradycje wczasowe Międzyzdrojów sięgają 1830 roku, kiedy to radca sanitarny dr Oswald z Berlina rozsławił w swoich publikacjach walory lecznicze nadmorskiej miejscowości Misdroy.
W tym okresie pierwsi letnicy dotarli też do Międzyzdrojów. W 1835 roku urządzono pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży. Osobno dla pań i panów. W latach późniejszych wraz z pojawieniem się kolei, nastąpił rozwój Międzyzdrojów. Kolej umożliwiała dojazd letników ze Szczecina i Berlina. Uboga wioska niebawem zmieniła się w bogaty i modny letni kurort.
Łagodny, morski klimat, bogate w jod powietrze, dużo słońca i cieplejsza niż gdzie indziej woda w płytkiej Zatoce Pomorskiej, stwarzają świetne warunki do plażowania i wypoczynku. Międzyzdroje wraz z otaczającym je Wolińskim Parkiem Narodowym są wyjątkowym miejscem bogatym w liczne atrakcje przyrodnicze, historyczne, kulturalne. W dzisiejszych Międzyzdrojach miesza się dawna, nostalgiczna architektura kurortu z nowoczesną zabudową.
Wiele uroku dodają Międzyzdrojom odrestaurowane wille z XIX i początków XX wieku., które można podziwiać podczas spaceru nadmorską promenadą.
Pierwsze kroki wszyscy odwiedzający Międzyzdroje kierują w stronę pięknej, piaszczystej plaży, z której w głąb morza wychodzi molo o długości 395 m z przystanią „białej floty”. Przedstawiciele „białej floty” oferują rejsy na wyspę Uznam, do cesarskich kurortów niemieckich Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, oraz wycieczki turystyczne po Bałtyku.
Podczas zwiedzania Międzyzdrojów warto udać się na Królewskie Wzniesienie, aby zwiedzić Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. Fundatorem kościoła był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Przy ulicy Krótkiej w centrum miasta znajduje się zabytkowa kaplica Stella Matutina, w której nieprzerwanie od ponad 100 lat swoją posługę świadczą siostry boromeuszki.
Szukających ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego – czerwony biegnący wzdłuż morza, niebieski prowadzący nad Jezioro Turkusowe i dalej na wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, szlak zielony prowadzący nad urokliwe Jeziora Warnowskie. Teren Parku obfituje w takie atrakcje turystyczne jak : Zagroda Pokazowa Żubrów , punkty widokowe - Kawcza Góra i Gosań (najwyższe wzniesienie położone bezpośrednio nad morzem - 95 m n.p.m.), Wzgórze Zielonka w Wapnicy, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama na Deltę Wsteczną Świny.
W nowoczesnym obiekcie przy ul. Niepodległości 3 mieści się Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego. Muzeum w swoich zbiorach ma największą w Polsce kolekcję batalionów, zbiory bursztynów, a obok muzeum znajdują się woliery z ekspozycją bielika i sowy puchacza.
Na terenie Gminy Międzyzdroje czekają na turystę atrakcje historyczne – poligon broni V-3 w Zalesiu z ekspozycją muzealną, obok którego znajduje się przystań wodna ,,Marina Wicko”. Można tam skorzystać ze sprzętu pływającego dla dzieci oraz dla dorosłych w akwenie jeziora Wicko Małe.
Najnowszą atrakcją historyczną jest Grodzisko w Lubinie – wzniesienie, które jest pozostałością wczesnośredniowiecznego grodziska obronnego z X – XII wieku. Rokrocznie odbywają się w tym miejscu prace archeologiczne, podczas których zostały odkryte fundamenty świątyni z XII wieku.
Letnia oferta wzbogacana jest wydarzeniami kulturalnymi. Najstarszym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, który odbywa się od 1965 roku. Wakacyjny Festiwal Artystów przyciąga do Międzyzdrojów artystów polskiego kina, filmu, ekranu czy sceny. W Alei Gwiazd przy Promenadzie każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych. W Międzyzdrojach odbywają się także liczne imprezy sportowe m.in. Bieg Śniadaniowy i Mityng Lekkoatletyczny im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego.
Jednym słowem Międzyzdroje to urocza gmina, która zaprasza każdego. Na plażę – wakacyjnych gości poszukujących słońca i odpoczynku w oprawie bezkresu szumiącego morza, na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego, drogi i ścieżki Zalesia, Wicka, Wapnicy i Lubina, rowerzystów i pieszych wędrowców – na spotkanie z przyrodą, wodniaków – na piękne akweny Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego ze sprzyjającymi wiatrami w żaglach, a zainteresowanych historią regionu – na pradawne szlaki kultur i narodów.
Zapraszamy na strony: www.miedzyzdroje.pl oraz www.wolin-uznam.pl, na której do dyspozycji turystów jest przewodnik multimedialny dla kierowców i nie tylko z licznymi ciekawymi zdjęciami atrakcji turystycznych. Przewodnik do pobrania nieodpłatnie na urządzenia nawigacyjne.
Serdecznie zapraszamy do MIĘDZYZDROJÓW przez cały rok!
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020