Biskupin jakiego nie znacie

Biskupin jakiego nie znacie

Artykuły
2012-08-20

Biskupin to mała wieś w województwie kujawsko–pomorskim, ale jej sława sięga daleko poza granice Polski. To tutaj wiedzę zdobywają kolejne pokolenia archeologów, a turyści zjeżdżają z różnych stron kraju i świata, aby „wziąć zabytek do ręki, stworzyć jego kopię i poczuć historię”.Biskupin kojarzony jest głównie z osadą kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Jednak mało kto wie, że na terenie rezerwatu znajduje się 11 stanowisk archeologicznych, datowanych od późnego paleolitu po wczesne średniowiecze. Obecnie realizowany jest projekt, w efekcie którego powstanie rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski. W przyszłym roku natomiast wybudowane zostanie osiedle neolityczne.
Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się oryginalne obiekty. Wieś wczesnośredniowieczna składać się będzie z 14 obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Każda z chat będzie inaczej wyposażona, gdyż zamieszkiwali je różni rzemieślnicy (m.in. kowal, młynarz, rybak, garncarz). Jej uroczyste otwarcie nastąpi w czasie corocznego, odbywającego się we wrześniu, festynu. Hasłem przewodnim XVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie jest „Polska Piastów”. To niepowtarzalne święto historii trwać będzie w dniach 15–23 września 2012 roku.
Wybór takiego tematu nie jest przypadkowy, gdyż wbrew powszechnemu mniemaniu okres panowania naszej pierwszej, królewskiej dynastii wciąż pozostaje nie do końca poznany. Mieszko, Bolesław Chrobry, Łokietek i Kazimierz Wielki to postacie bliskie każdemu Polakowi, lecz na kartach szkolnych podręczników historii osiągnięcia i problemy piastowskich władców opisane są tylko w zarysie.
Biskupin leży na terenie dawnego państwa Polan i choć 1000 lat temu nie odgrywał tak doniosłej roli jak Gniezno, Poznań czy Kruszwica, to w niewielkim grodzie na półwyspie Jeziora Biskupińskiego rezydował możnowładca, który sprawował pieczę nad licznymi osadami regionu bogatymi w żyzne ziemie, jeziora pełne ryb i lasy z dziką zwierzyną. Organizatorzy tegorocznego Festynu zamierzają przybliżyć wszystkim gościom pierwsze wieki polskiej państwowości w atrakcyjnej i przemyślanej edukacyjnie formie. W czasie Festynu odbywać się będą turnieje średniowiecznych wojów i pokazy dawnego rzemiosła. Zaprezentowane zostaną również elementy kultury i sztuki, realia życia codziennego, kontaktów politycznych i gospodarczych z dalszymi terenami oraz obraz postrzegania cywilizacji ówczesnych mieszkańców ziem polskich przez obce narodowości.
W niezwykle ciekawy temat wczesnego średniowiecza wprowadzi otwarta już wystawa czasowa pt. „Tajemnice góry św. Wawrzyńca” poświęcona wynikom długoletnich badań w Kałdusie koło Chełmna nad Wisłą.
Biskupin to wyjątkowe miejsce. Czas spędzony tutaj to swoista wędrówka w czasie i wyjątkowe spotkanie z przeszłością. Wrześniowy Festyn jest jednym z największych tego typu wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowej. Organizatorzy stawiają na przekazanie wiedzy o przodkach poprzez pokazy i zabawę. Uczeni pokazują, jak z kilku skorup odtworzyć naczynie, a z kawałka drewna odczytać wiek znaleziska. Dlatego też każdy kto chce sam „dotknąć” przeszłości powinien pojawić się na Festynie w Biskupinie, gdzie niezmiennie zabawa uczy, a nauka bawi.
Pierwszy Festyn Archeologiczny został zorganizowany w roku 1995. Nowatorska na ówczesne czasy forma prezentacji sprawiła, że impreza szybko zyskała zwolenników i niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Każdego roku we wrześniu do Biskupina przybywają dziesiątki tysięcy turystów, aby uczestniczyć w wydarzeniu, które w oryginalny sposób łączy edukację z zabawą.
O nowej osadzie w Biskupinie
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020