Kolejką wąskotorową przez Pałuki

Kolejką wąskotorową przez Pałuki

Artykuły
2012-08-20

Miłośnikom podróży koleją, tęskniącym za stukotem kół i charakterystycznym dla pociągu kołysaniem, proponujemy zwiedzanie Powiatu Żnińskiego kolejką wąskotorową, której trasa wiedzie ze Żnina przez Wenecję, Biskupin do Gąsawy (12 km) łącząc największe atrakcje turystyczne regionu. Ten wyjątkowy środek lokomocji liczy sobie ponad 100 lat.Wycieczkę rozpoczynamy na stacji początkowej Żnińskiej Kolei Powiatowej (Żnin, ul. Potockiego 4).
W drodze ze Żnina do Wenecji obserwujemy z okien typowe pałuckie krajobrazy – malownicze pola, pagórki, torfowiska.
Po raz pierwszy kolejka zatrzymuje się przy ośrodku wypoczynkowym położonym nad Jeziorem Weneckim. Zbiornik ten jest miejscem letniego wypoczynku, plażowania i aktywnego wypoczynku.
Nasza podróż zmierza jednak do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji dlatego ruszamy w dalszą podróż.
Kolejny przystanek to Wenecja Dolna. Kolejka zatrzymuje się na ciekawie położonej stacji – z prawej strony Muzeum, z lewej – ruiny zamku z XIV w. wzniesionego przez legendarnego Diabła Weneckiego. Dziś organizowane są tutaj turnieje rycerskie.
Muzeum Kolei Wąskotorowej to skansen parowozów, wagonów i pojazdów trakcyjnych na tor o szerokości zaledwie 600 mm. Wśród eksponatów jest 17 parowozów oraz ponad 60 innych pojazdów szynowych. Warto tutaj zawitać w czasie organizowanych raz w miesiącu Weneckich Nocy z Parowozami. To wyjątkowy spektakl światła i dźwięku, podczas którego parowozy są oświetlone i buchają parą. Całości towarzyszy muzyka.
Będąc w Wenecji warto też zobaczyć, stojący w pobliżu, neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP. Na przykościelnym cmentarzu pochowany został odkrywca Biskupina – Walenty Szwajcer.
Po zapoznaniu się z tutejszymi atrakcjami wyruszamy kolejką w dalszą drogę. Jedziemy wzdłuż brzegu Jeziora Biskupińskiego. Po pewnym czasie, z okien kolejki, wyłania nam się ciekawy widok na rekonstrukcje słynnej osady położonej na półwyspie. Docieramy do Biskupina.
Wysiadamy z pociągu i widzimy bramę prowadzącą na teren Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Rezerwat zajmuje obszar o powierzchni 25 ha. Na jego terenie znajdują się rekonstrukcje osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat oraz prowadzona jest hodowla doświadczalna. Obecnie trwa budowa wioski wczesnośredniowiecznej, której otwarcie nastąpi w czasie wrześniowego Festynu Archeologicznego, który w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Polska Piastów” (15 – 23 września 2012 r). W przyszłym roku powstanie natomiast osiedle neolityczne.
Wzbogaceni o nowe umiejętności i doświadczenia oraz zaopatrzeni w biskupińskie pamiątki, ponownie wsiadamy do kolejki i udajemy się w dalszą podróż. Trasa prowadzi do Gąsawy. Każdy turysta koniecznie powinien odwiedzić tutaj piękny drewniany kościół pw. św. Mikołaja – unikat na skalę europejską, dlatego też wysiadamy z pociągu i udajemy się w kierunku rynku.
Kościół pw. św. Mikołaja to modrzewiowa świątynia z XVII w. Pod koniec XX wieku, podczas remontu dachu i ścian zewnętrznych, odkryte zostały cenne barokowe freski. Przez 150 lat zakrywała je tynkowana trzcina. Po konserwacji malowidła ukazały swoje piękno i wyjątkowość. Dziś osoby odwiedzające Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia mogą podziwiać najwyższej próby malarstwo iluzjonistyczne z bogatą symboliką. Świątynia uznawana jest obecnie za perłę sztuki sakralnej.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020