Żnin i okolice czyli Pałuki

Żnin i okolice czyli Pałuki

Artykuły
2012-08-20

Żnin to miasto w województwie Kujawsko – Pomorskim, o długiej, bo liczącej 750 lat historii. Położone pomiędzy dwoma jeziorami i nad łączącą je rzeką Gąsawką jest dobrze znane miłośnikom sportów wodnych i imprez kulturalnych.Jezioro Żnińskie Duże cechują doskonałe warunki wietrzne, dlatego też często widać tutaj deski windsurfingowe i latawce do kitesurfingu. Natomiast na Jeziorze Małym Żnińskim często pływają żaglówki i kajaki, zwłaszcza że zbiornik rozpoczyna Szlak rzeki Gąsawki prowadzący dalej na Jezioro Skarbienickie i Jezioro Weneckie.
Żnin to miejsce znane na mapie turystycznej regionu, a o jego wyjątkowości świadczy fakt, iż w promieniu kilkunastu kilometrów od miasta znaleźć można dziesiątki jezior zagubionych wśród lasów oraz liczne atrakcje turystyczne.
W samym Żninie znajduje się Muzeum Ziemi Pałuckiej, w pobliżu natomiast – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, klasycystyczny Pałac Lubostroń, kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie z zespołem barokowych malowideł ściennych oraz szereg innych, wiekowych świątyń oraz zespołów dworskich i pałacowych.
Wyjątkowe wspomnienia gwarantuje również podróż, liczącą ponad 100 lat, kolejką wąskotorową. Miłośników parków tematycznych zapraszamy natomiast do miasteczka western Silverdo City w Bożejewiczkach oraz Parku Dinozaurów Zaurolandia w Rogowie.
A kiedy już zmęczeni i pełni wrażeń zechcemy odpocząć to doskonałym miejscem do tego są okoliczne jeziora oraz lasy. Miejscowe ośrodki wypoczynkowe oraz gospodarstwa agroturystyczne pozwolą zapomnieć o codziennym gwarze miasta. Zapraszamy!
Więcej informacji: www.it.znin.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111425 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.