Szlaki turystyczne w gminie Łagów

Szlaki turystyczne w gminie Łagów

Artykuły
2012-08-17

Szlaki NORDIC WALKINGSzlak niebieski: Jezioro Czarne – Łagówek
Trasa: Podzamcze przy amfiteatrze Łagowskim ulicami Łagowa pod wiaduktem kolejowym, Jezioro Czarne, Łagówek, Jezioro Trześniowskie, amfiteatr.
Rodzaj trasy: przyrodniczo–historyczna
Stopień trudności: niezbyt wymagający
Czas przejścia: 3 h
Przebieg trasy: szlak wiedzie początkowo ulicami Łagowa pod zabytkową Bramą Polską i pod secesyjnym mostem kolejowym, by następnie skręcić w drogę szutrową wiodącą aleją owocową i duktem leśnym nad Jezioro Czarne. Dalej zmierzamy leśną drogą bukową do polnej drogi na skraju lasu porośniętej drzewami dębowymi, by znów skręcić w drogę bukową przechodzącą przy Jeziorze Czarnym (stanica wędkarska) wiodącą do Łagówka, gdzie znajduje się kościół szachulcowy (pruski mur z 1717), malowniczy, pięknie utrzymany rajski ogród o wielu gatunkach roślin. Następnie zmierzamy w kierunku wschodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego, gdzie malowniczą ścieżką wśród buków zmierzamy do Łagowa a następnie ulicami do amfiteatru w Łagowie.
Szlak czerwony: Skansen Rolniczy - Jemiołów
Trasa: Podzamcze przy amfiteatrze łagowskim, brzegiem zachodnim Jeziora Trześniowskiego, granica poligonu, morena wysoka w kierunku Jemiołowa - skansen rolniczy, Jezioro Trześniowskie, amfiteatr łagowski.
Rodzaj trasy: przyrodniczo-historyczna
Stopień trudności: niezbyt wymagający
Długość: 13 km
Czas przejścia: 3,5 h + czas zwiedzania skansenu
Przebieg trasy: szlak wiedzie wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego, najgłębszego i jednego z najczystszych zbiorników w rejonie. Do najcenniejszych elementów przyrody należy wyjątkowa rzeźba terenu z ponad 100-letnią buczyną i wiekowymi sosnami i świerkami. Szlak biegnie w większości brzegiem jeziora, a następnie skręca na morenę wysoką utworzoną przez lodowiec sprzed około 10 tys. lat i biegnie do Jemiołowa gdzie znajduje się skansen sprzętu rolniczego, kościół z ołtarzem datowanym na rok 1730, zabytkowa wieża ciśnień - obiekt unikalny. Następnie szlak wraca malowniczą trasą nad Jeziorem Trześniowskim w kierunku amfiteatru łagowskiego.
Szlak czerwony na żółtym tle: Jezioro Łagowskie
Trasa: Podzamcze koło amfiteatru łagowskiego, ulice Łagowa, Jezioro Łagowskie, Łagów, amfiteatr łagowski
Rodzaj trasy: krajobrazowy
Stopień trudności: łatwy
Długość: 9 km
Czas przejścia: 2,5 h
Przebieg trasy: ścieżka prowadzi w znacznej części przy brzegu jeziora i przechodzi przez mostek nad rzeczką wypływającą z jeziora Łagowskiego, gdzie na łące gniazdują żurawie. Piękne widoki (latem zieleń lasu odbija się w szmaragdowych wodach jeziora, a jesienią uwagę zwraca złoty kolor lasów bukowych). W piękne otoczenie przyrody wkomponowuje się wiekowa architektura Łagowa - Zamek Joanitów.
Więcej informacji o Lubuskich szlakach nordic walking znajduje się na stronie www.lotur.eu
Szlak żółty: Łagów - Łagówek - Góra Bukowiec
Trasa: Podzamcze przy amfiteatrze łagowskim, ulice Łagowa, Łagówek, Góra Bukowiec, Łagówek, Łagów
Rodzaj trasy: przyrodniczy
Stopień trudności: łatwy
Długość: 14 km
Czas przejścia: 3,5 h
Przebieg trasy: Początkowo szlak prowadzi chodnikiem ulicami Łagowa, następnie chodnikiem do końca Łapówka, dalej do Góry Bukowiec jest droga brukowa, która prowadzi wśród dorodnych buków, sosen i świerków przechodząc obok rezerwatu „Buczyna Łagowska”. Rezerwat ten to blisko 116 ha zbiorowiska lasu bukowego pochodzenia naturalnego, buczyny w wieku 100-150 lat należą do najładniejszych drzewostanów bukowych ziemi lubuskiej. Dalej idąc dochodzimy do „Rozdroża bukowego” kierując się na „Górę Bukowiec”. Góra jest najwyższym wzniesieniem na Ziemi Lubuskiej (227m n.p.m) na jej szczycie znajduje się książka wpisowa zdobywców tej góry. Wracamy tą samą trasą.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121115 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020