Historia Bytowa

Historia Bytowa

Artykuły
2012-08-16

Geneza grodu bytowskiego sięga wczesnego średniowiecza, wówczas mieścił się on około 0,5 km na zachód od pierwotnego zamku, na terenie nazywanym dzisiaj przez mieszkańców ‘Smolarnią’.Jego założycielem był człek o imieniu Byt i stąd miasto wzięło swoją nazwę. W 1321 roku Bytów stał się prywatną własnością zachodniopomorskiej rodziny von Behr. W ich własności zamek, miasto i okolica były do 1329 roku, gdy wykupił je Zakon Krzyżacki. Najistotniejsza wzmianka o parafii w Bytowie pochodzi z 1335 roku.12 lipca 1346 roku doszło do najbardziej znaczącego zdarzenia w historii Bytowa - lokacji na tzw. prawie chełmińskim. Miasto dostało samorząd z burmistrzem, swoje sądownictwo i herb. Bytów stał się lokowany na tzw. ‘surowym korzeniu’, czyli w pewnym oddaleniu od uprzedniego miejsca zabudowy. Wtedy tez prawdopodobnie parafia zmieniła patronkę ze św. Małgorzaty na św. Katarzynę.

Dalszym ważnym wydarzeniem w historii grodu była inwestycja w budowę nowoczesnego na tamte czasy, zamku obronnego, jaki umieszczono na terenie uprzedniej, prymitywnej warowni rodziny von Behr. Zamek był zachodnią strażnicą Krzyżaków i miejscem stałego pobytu ich urzędników zwanych prokuratorami.

W czasie wojny trzynastoletniej Polski z Krzyżakami, ziemia bytowska przejmowana była z rąk do rąk. Koniec końców Bytów i sąsiedni Lębork, książę pomorski Eryk II pozyskał na zasadzie dożywotniego lenna od władcy polskiego, Kazimierza Jagiellończyka. Po śmierci księcia, Bytów nie powrócił do Polski.

Kolejni polscy królowie bez powodzenia próbowali odzyskać z powrotem lenno lęborsko-bytowskie. Ostatecznie rozliczono tę sprawę w 1526 roku.Od tego czasu Bytów został lennem Polski, zarządzanym przez książąt pomorskich z dynastii Gryfitów.

Po smierci Bogusława XIV, w 1637 roku miasto wróciło pod bezpośredni zarząd Polski. Okres rządów polskich miał ogromne znaczenie dla lokalnego kościoła katolickiego i szlachty kaszubskiej. Katolikom udało się odzyskać kościoły od protestantów.

W 1657 roku Bytów dostał się elektorowi brandenburskiemu z dynastii Hohenzollernów. Pod władaniem niemieckim, a od 1701 roku pruskim, Bytów pozostawał do 1945 roku, kiedy to miasto wróciło do Rzeczypospolitej.

Piotrek Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020