Dwór w Dołędze

Dwór w Dołędze

Artykuły
2012-08-08

Do najciekawszych zabytków w okolicach Szczurowej należy Dwór w Dołędze, zbudowany w 1845 roku przez Teofila Pikuzińskiego.Drewniany dworek otoczony jest dwuhektarowym parkiem i stanowi obecnie oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.Zaglądnąć do wnętrz dworu to jakby przenieść się w odległe czasy… Jego parterowa bryła, kryta gontem opiera się na planie podkowy. Można tu zwiedzać ekspozycję stałą, prezentującą wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX wieku oraz pamiątki związane z powstaniem styczniowym i rabacją chłopską.
Historia dworu w Dołędze
Historia dworu wiąże się z tajemnicami legend powstańczych, związanych zwłaszcza z powstaniem styczniowym z roku 1863 i pobytem jego dyktatora, generała Mariana Langiewicza. W okresie międzywojennym dwór był ośrodkiem, wokół którego skupiało się życie duchowe i kulturalne. Zwany „Nadwiślańskim Soplicowem” dwór gościł m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Adama Asnyka, Włodzimierza Tetmajera oraz wiele innych postaci kultury i sztuki.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121215 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020