Szczurowa i Powiśle Dąbrowskie

Szczurowa i Powiśle Dąbrowskie

Artykuły
2012-08-08

Serdecznie zapraszamy na unikatową wycieczkę w okolice miejscowości Szczurowa położonej w Powiecie Brzeskim w dolinie Wisły na skraju Powiśla Dąbrowskiego.Położenie miejscowości w pewnej odległości od dużych miast stwarza idealne warunki do uprawiania różnych form turystyki. Okolica Szczurowej urzeka pięknem przyrody i krajobrazu, pełnym spokoju, licznych gatunków ptaków i zwierząt oraz historycznymi i legendarnymi miejscami, jak na przykład zabytkowe dwory, kościoły i przydrożne kapliczki.
Okolice Szczurowej to także region chętnie odwiedzany przez miłośników weekendowych wypoczynków oraz wędkarzy i ornitologów, bo wizytówką gminy jest łagodny mikroklimat, ciekawe krajobrazowo okolice, gdzie dominują rozległe pola uprawne, łąki, rzeki, lasy i zagajniki. Nizinny pejzaż uzupełniają liczne zabytki, stanowiące perełki architektury sakralnej i dworskiej.
Trasa Nadwiślańska
Na początek proponujemy wycieczkę na północ, w kierunku Wisły, tzw. „Trasą Nadwiślańską”. Piękny widokowo szlak ze względu na nieprzeciętne walory krajobrazowe i położenie w Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Wisły, prowadzi zarówno po dojazdowych drogach asfaltowych, a wzdłuż Wisły głównie po drogach utwardzonych i gruntowych. Wśród cyklistów jest to jeden z najbardziej popularnych traktów, polecana głównie zwolennikom pięknych, rozległych widoków.
Trasa Zabytków
„Trasą zabytków” podążamy prawie bezleśnymi terenami. Zobaczyć można bezcenne obiekty prezentujące różne style architektoniczne, między innymi: pałac Kępińskich i kościół w Szczurowej, przepiękny dwór w Dołędze, okazały dwór rodziny Dąbskich w Zaborowie o oryginalnej architekturze z judaistycznymi motywami, zabytkowe zabudowania gospodarskie, kościół i rynek w Uściu Solnym, drewniany kościółek w Strzelcach Wielkich.
Trasa Leśna
„Trasa leśna” prowadzi głównie przez kompleksy przyrodnicze. Szczególnie polecamy udać się do uroczej wioski Wygoda, umiejscowionej w sąsiedztwie lasów, mało uczęszczanej przez ruch samochodowy, a idealnie nadającej się do wędrówek rowerowych.
Do najciekawszych miejsc w okolicach Szczurowej należy Dwór w Dołędze – zbudowany w 1845 roku przez Teofila Pikuzińskiego.Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020