Warszawskie Królewskie pałace - Łazienki i Pałac w Wilanowie

Warszawskie Królewskie pałace - Łazienki i Pałac w Wilanowie

Artykuły
2012-08-08Wspaniałe pałace i otaczające piękne założenia parkowe, po których przechadzały się niegdyś koronowane głowy. Choć obecnie udostępnione są dla zwykłych śmiertelników, wcale nie utraciły swego uroku i nadal zachwycają architekturą, świetnym stanem utrzymania oraz malowniczym otoczeniem.Łazienki Królewskie to wielki kompleks parkowy leżący w centralnej części Warszawy. Najsłynniejszą budowlą w Parku jest Pałac na Wyspie, któremu obecną formę nadał w XVIII wieku Stanisław August Poniatowski, tworząc sobie letnią rezydencję za miastem.

Wokół Pałacu powstały też inne ciekawe budowle, m.in. Pałac Myślewicki, Biały Domek czy Stara Pomarańczarnia. U wylotu Parku zobaczyć można słynny pomnik Fryderyka Chopina, przy którym w każdą letnią niedzielę odbywają się koncerty na żywo, przyciągające rzesze słuchaczy.

Będąc w Warszawie warto odwiedzić też inną, bardziej wystawną budowlę królewską - Pałac Wilanowski. Zarówno Pałac w Łazienkach, jak i Pałac w Wilanowie stanowią Muzeum.Barokowy Pałac w Wilanowie powstał w XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego, jako letnia rezydencja. Po śmierci Jana III Sobieskiego pałac był własnością wielu sławnych rodów magnackich, m.in. Potockich.

To właśnie Stanisław Kostka Potocki, w 1805 roku udostępnił fragment pałacu dla zwiedzających, tworząc tym samym jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Pałac otacza piękny ogród włoski oraz park w stylu angielskim z rzeźbami, fontannami i zabudowaniami.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020