Warszawskie Królewskie pałace - Łazienki i Pałac w Wilanowie

Warszawskie Królewskie pałace - Łazienki i Pałac w Wilanowie

Artykuły
2012-08-08Wspaniałe pałace i otaczające piękne założenia parkowe, po których przechadzały się niegdyś koronowane głowy. Choć obecnie udostępnione są dla zwykłych śmiertelników, wcale nie utraciły swego uroku i nadal zachwycają architekturą, świetnym stanem utrzymania oraz malowniczym otoczeniem.Łazienki Królewskie to wielki kompleks parkowy leżący w centralnej części Warszawy. Najsłynniejszą budowlą w Parku jest Pałac na Wyspie, któremu obecną formę nadał w XVIII wieku Stanisław August Poniatowski, tworząc sobie letnią rezydencję za miastem.

Wokół Pałacu powstały też inne ciekawe budowle, m.in. Pałac Myślewicki, Biały Domek czy Stara Pomarańczarnia. U wylotu Parku zobaczyć można słynny pomnik Fryderyka Chopina, przy którym w każdą letnią niedzielę odbywają się koncerty na żywo, przyciągające rzesze słuchaczy.

Będąc w Warszawie warto odwiedzić też inną, bardziej wystawną budowlę królewską - Pałac Wilanowski. Zarówno Pałac w Łazienkach, jak i Pałac w Wilanowie stanowią Muzeum.Barokowy Pałac w Wilanowie powstał w XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego, jako letnia rezydencja. Po śmierci Jana III Sobieskiego pałac był własnością wielu sławnych rodów magnackich, m.in. Potockich.

To właśnie Stanisław Kostka Potocki, w 1805 roku udostępnił fragment pałacu dla zwiedzających, tworząc tym samym jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Pałac otacza piękny ogród włoski oraz park w stylu angielskim z rzeźbami, fontannami i zabudowaniami.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.