Dwory, dworki, pałace – perełki Żabiej Woli

Dwory, dworki, pałace – perełki Żabiej Woli

Artykuły
2012-07-27

„Wśród takich pól przed laty nad brzegiem ruczaju, Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju, Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany”.Dwór w Petrykozach
Dwór w Soplicowie, dworek nad Pilicą… Także i Żabia Wola ma swoje Dwory. Chyba najbardziej znanym jest Dwór w Petrykozach, który jeszcze niedawno należał do Wojciecha Siemiona. Został on wybudowany w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Były właściciel posiadłości wyremontował ją w latach 1975- 1979 i założył wewnątrz Dworku prywatną galerię sztuki, która obejmuje zbiory współczesnego malarstwa polskiego (m.in. prace Strumiłły, Beksińskiego) oraz sztuki ludowej. Wokół dworku znajduje się park, który liczy sobie 10 h powierzchni, a jego ozdobą są liczne rzeźby takie jak „Wesele Chłopskie” A. Walewskiego, kobiety z dziećmi, „Bociany Chełmońskiego” i kamienny krąg z rzeźbami poświęconymi T. Różewiczowi.
Dwór w Petrykozach to nie tylko Galeria sztuki, ale niesamowity Skansen, gdzie możemy obejrzeć starą chałupę z bali zestawioną na tzw. obłap, która niegdyś w 1830 r. pełniła funkcję hospicjum. Skansen to również autentyczna barć, dwa wiatraki zwane koźlakami, a także 160 letnia karczma ze Skuł. Cały Dwór pełni rolę swoistego muzeum, które jest chętnie odwiedzane przez turystów.
Dom Kultury w Żabiej Woli
Ale to oczywiście nie wszystko. Kto by pomyślał, że Dom Kultury w Żabiej Woli to stary, niegdyś zrujnowany Dwór, którego historia sięga czasów przed I wojną światową? W 1930 r. Dworek uległ zniszczeniu, a otaczający go park został zdewastowany. Jako zabytek, Dwór zostały dokładnie wyremontowany w 1988 r. i przystosowany do potrzeb ośrodka kultury.
Zespół Pałacowo-parkowy w Ojrzanowie
Podążając szlakiem Dworów w Żabiej Woli natrafiamy na zespół pałacowo-parkowy w Ojrzanowie. Budowniczym Pałacu była rodzina Stadnickich, a sam budynek prawdopodobnie stanął w miejscu dawnej siedziby Ojrzanowskich. Pałac reprezentuje późny klasycyzm. Wokół niego możemy podziwiać 13 h park krajobrazowy założony w połowie XIX w., w którym znajdują się drzewa będące u nas w Polsce rzadkością, czyli: sosna rumelijska, sosna smołowa, świerk wężowy, dąb błotny. W 1902-1905 r. obok Pałacu powstała szkoła dzięki inicjatywie i funduszom Stefanii Dziewulskiej, która była dziedziczką posiadłości do 1945 r. Po wojnie pałac przerobiono na hotel, który może ugościć 30 gości.
Pałac w Grzmiącej
Inne dwory godne uwagi to m.in. Pałac w Grzmiącej, który zbudowano w połowie XIX wieku dla Juliana Wilhelma Brunweya, wg projektu architekta Wojiecha Bobińskiego oraz Dwór w Grzegorzewiczach, który kiedyś odwiedzała sławna pisarka Maria Dąbrowska, aby w zaciszu parku obserwować zabawy i uciechy mieszkańców. Najciekawszą rzeczą jest fakt, że pisarka swoje wrażenia opisała w utworze „Na Wsi wesele”.
Na Mazowszu Zachodnim mamy zatem Dwory nie gorsze od tego w Soplicowie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o dworach i pałacach zapraszamy na stronę www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020