Sakralne zabytki Żabiej Woli

Sakralne zabytki Żabiej Woli

Artykuły
2012-07-27

Poza terenami idealnymi dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy jeździeckiej, odwiedzający Żabią Wolę nie zawiodą się także w kontekście architektury sakralnej. Jakie zabytki z tej dziedziny warto zobaczyć w okolicach Żabiej Woli?Kościół Św. Piotra i Pawła w Skułach
Na pewno godnym polecenia zabytkiem jest drewniany kościół p.w. Św. Piotra i Pawła w Skułach. Kościółek pochodzi z 1678 roku i jest zabytkiem II klasy, jednym z nielicznych drewnianych budowli w Polsce. Obecny kościół (pierwszy, znajdujący się w tym samym miejscu, prawdopodobnie spalili Szwedzi w 1656r) jest budowlą orientalną na planie prostokąta. W latach 1774-75 dobudowano zakrystię, a wnętrze kościoła obito płótnem. Na nim też została namalowana iluzjonistyczna polichromia, na której widnieją sceny ze Starego i Nowego Testamentu – dodamy, że jest to jedyna tego rodzaju polichromia powstała na Mazowszu. Obok kościoła stoi godna uwagi czworoboczna, drewniana dzwonnica z 1822r.
Co jeszcze można zobaczyć w Skułach? Skoro jesteśmy przy zabytkach sakralnych, warto odwiedzić dwa cmentarze grzebalne. „Stary” i „w polu”(nowy), gdzie spoczywają parafianie i zasłużeni proboszczowie skulscy. Do nowego cmentarza przylega prawosławny cmentarz utworzony dla przybyłych w XIX w. przesiedleńców z Rosji.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny w Żelechowie
W pobliskim Żelechowie znajduje się kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny zbudowany w stylu neogotyckim. Budowla pochodzi sprzed 1561 roku i znajduje się w centralnej części wsi. Kościół jest murowany z cegły, otynkowany, a wieża z XX wieku jest dwukondygnacyjna z hełmem. Wnętrze wyposażono w stylu renesansowym i barokowym. Ołtarz główny pochodzi z 1771 r. Ciekawym jest fakt, iż kościół oddał na rzecz Powstania Kościuszkowskiego 5 srebrnych koron, 16 srebrnych wotów, srebrny trybularz i jeden dzwon. Poważnie uszkodzony podczas działań wojennych, wskutek wielokrotnych przebudowań zatracił w dużej mierze swój pierwotny charakter. Jednak mimo to zachował interesującą sylwetkę i fragmenty architektury gotyckiej.
Jeśli będziesz zwiedzał żelechowski kościół, odwiedź również tamtejszy zabytkowy cmentarz, na którym pochowany jest wybitny polski malarz Józef Chełmoński. W słupie bramy cmentarnej umieszczona jest tablica z piaskowca z inskrypcją dedykowaną J. Chełmońskiemu. Znajdziesz tam również renesansową płytę nagrobkową rycerza Kacpra Mińskiego (z ok.1570-1580 r.).
Dla zainteresowanych, w Siestrzeni mieści się Cmentarz Żołnierzy Niemieckich i Rosyjskich z I W.Ś. poległych w dniach 9-26 lipca 1915r. Jednakże cmentarz został w dużej części zniszczony w trakcie budowy drogi krajowej nr 8 (tzw. trasa katowicka).
Na terenie gminy Żabia Wola znaleźć można także kilka przydrożnych krzyży i kapliczek. Szczególnie wyróżnia się kapliczka w Grzmiącej z Matką Boską Kodeńską oraz we wsi Słubica z Matką Boską Siewną – obie wykonane w cemencie przez rzeźbiarza Zbigniewa Dunajewskiego.
Brzmi zachęcająco? Żabia Wola czeka na Ciebie!
Więcej informacji na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020